GLOBAL krizin etkisiyle otomotiv pazarında yaşanan hızlı düşüş sonrasında sayıları azalan müşterileri kaçırmamak için firmalar her türlü detayı düşünmeye başladı. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Türkiye genelindeki bayilerin yüzde 85’ini müşterileri için yeniden tasarladıklarını belirterek, yeni tasarımla müşterilerin artık bayiye girdiklerinde satış elemanlarının masalarıyla karşılaşmadığını söyledi.

Masalar kalktı
Orhon, Toyota’nın bir çok ülkede uyguladığı bu ilginç değişikliğe ilişkin gerekçeyi şöyle anlattı: "Showroomların ortasında yer alan ve üzerlerinde aile fotoğrafları, tuttukları takımların bayrak veya logoları, dini motifli ürünlerin yer aldığı satış elemanı masaları artık yok. Böylece, müşterinin otomobil almaktan başka detaya takılma şansı kalmıyor. Aksi takdirde, satış elemanın masasına oturup gözü fotoğralarına takılabiliyor, tutmadığı takımın bayrağını görünce bozulabiliyor veya başka dine mensupsa kendini rahatsız hissedebiliyor. Müşterilerimizi otomobil almaya ikna etmek için onların dikkatini dağıtacak veya rahatsız edecek tüm etkenlerden arındık."

Herkes memnun
İbrahim Orhon, bu durumdan bayi sahiplerinin ve çalışanların rahatsız olmadığını belirterek, "Aksine herkes yeni uygulamadan çok memnun. Satış elamanları ayrı bir odada istediği gibi rahat çalışabiliyor, bizde daha fazla randıman alabiliyoruz. Müşterilerimiz için ise daha rahat ortamlar yarattık. Televizyondan, playstation’a kadar bir çok detayı onlar için yarattığımız bölümlere koyduk. Müşteri showroom’a gelip satış elemanını beklerken iyi zaman geçirebiliyor" dedi.

Unakıtan’ın önerisi
İbrahim Orhon, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın "hafif ticari gibi yeni bir segment yaratın vergisini düşüreyim" teklifini şöyle değerlendirdi: "Türkiye, otomotivde krizden daha etkin çıkabilmesi için çevreci otomobiller üretmeli. Hükümet, hazineye ait altyapısı hazır arazileri bedelsiz verip, çevreci otomobillere yönelik vergi desteği sağlarsa Toyota başta olmak üzere bir çok uluslararası firma Türkiye’de yatırıma gelir."

Yeni Avensis hem daha cimri hem daha güçlü
TOYOTA’nın Avrupa’daki amiral gemisi Avensis, üçüncü nesliyle 2009’un ilk çeyreğinde Türkiye’de piyasaya sunulacak. Yeni Avensis, Avrupalı tüketicilerin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda Avrupa’da tasarlanıp geliştirildi. Yeni nesil Avensis, valvematic teknolojisi ile yenilenen 1.6, 2.0 litrelik benzinli ve 2.0 litre dizel motor seçenekleri ile pazara sunulacak. 1.6 litre valvematic motor 6 ileri manuel şanzıman, 2.0 litrelik valvematic benzinli motorlu versiyonu yeni Multidrive S otomatik şanzıman (CVT) ve 2.0 litrelik D-4D motoru 6 ileri manuel şanzımana sahip. 1.6 lt ’Elegant’ ve 2.0 lt modellerin ’Premium’ donanım seçeneği bulunuyor. 1.6 litre Valvematic 132 beygir, 2.0 litre valvematic 152 beygir ve 2.0 litre D-4D 126 beygir gücüne sahip.
(Hürriyet)