165 bin maaşlı işsizi


İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanların sayısı son 4 ayda 100 binden 165 bine yükseldi


Bu işsizler bayrama 332 YTL işsizlik ödeneğini alarak girdi. Şartları uymayan 2.5 milyon işsiz ise Fon’un ödeneğinden yararlanamıyor.

Küresel krizin etkisiyle üretimi düşürmek zorunda kalan reel sektörden her gün gelen “fabrika kapatma” ve “işçi çıkarma” haberleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan maaş alan işsiz sayısını bir anda patlattı. Fon, 165 bin işsize bayram öncesi ortalama 332 YTL işsizlik ödeneği verdi. Şartları uymadığı için Fon’dan ödenek alamayan 2,5 milyona yakın işsiz ise bayrama harçlıksız girdi.

REKOR ARTIŞ YAŞANDI
Sigortalı çalıştıkları süreye bağlı olarak Fon’dan 6 ila 10 ay işsizlik ödeneği alanların sayısı geçen yılın aralık ayında 100 bini biraz geçiyordu. Geçen yıla kadar ise Fon’un maaş ödediği işsiz sayısı 100 bini bulmuyordu. Ancak krizin etkileri dalga dalga tüm dünyaya yayılınca dış pazarlar daraldı, içeride tüketim düştü. Bunun sonucunda da fabrikalar birbiri ardına kapanıp işsizler ordusu büyürken Fon’un işsiz portföyü yüzde 37 oranında artarak 165 binlik rekor rakama ulaştı.

İLK KEZ 50 MİLYONU AŞTI
Fon’un mali büyüklüğü 31 Kasım itibariyle 37 milyar 553 milyon YTL’ye ulaştı. Fon’un kasasına ayda yaklaşık 1 milyar YTL para girmesine karşılık, işsizlik ödeneğinden yararlanmaya hak kazanan işsiz sayısının düşüklüğü nedeniyle, Fon’dan yapılan maaş ödemesi 50 milyon YTL’nin dahi altında kalıyordu. Fon ilk kez kasım ayında 50 milyon YTL’nin üzerine çıkarak işsize 54 milyon 825 bin YTL maaş dağıttı.

Son dönemde birbiri ardına gelen işten çıkarmaların devam etmesi halinde yeni rekorların kırılması bekleniyor. İş Kur’un kayıtlarına göre, İşsizlik Sigortası’nın uygulamaya başladığı Mart 2002 tarihinden bu yana 1 milyon 395 bin işsiz başvuruda bulundu. Bunlardan şartları uyan 1 milyon 240 bin işsiz işsizlik ödeneği almaya hak kazandı. Fon’dan bugüne kadar işsize yapılan toplam ödeme 1 milyar 762 milyon YTL olurken, Fon’dan GAP’a bir kalemde 1.3 milyar YTL, Maliye’ye de vergi olarak 733 milyon YTL aktarıldı. (Bugün)

ensonhaber