Piyasalar COŞTU


Türkiye'de piyasalar kapalı olsa da dünya piyasalarında büyük yükseliş var.Uluslararası borsalar yeni haftaya fırtına gibi başladı. Türkiye'de Kurban Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı iken, yurtdışında yüzde 8'e varan yükselişler yaşanıyor.

ABD'nin yeni Başkanı Obama'nın son 50 yılın en büyük kamu altyapı programını başlatacağını açıklaması, piyasalara büyük moral verdi. Aynı anda Çin'in ekonomiyi canlandırmak için 22 milyar dolarlık demiryolu yatırımı gerçekleştireceğini duyurması ve ABD otomotiv sektörüne yönelik teşvik haberleri de yükselişin hız kazanmasını sağladı.

Asya'da Nikkei Borsası yüzde 5.2 oranında değer kazanırken, Hong Kong Borsası yüzde 8.6 ve Güney Kore Borsası da yüzde 6.9 gibi önemli oranda değer kazandı.

Avrupa'da da endeksler güne hızlı bir yükselişle başladı. İngiltere'den Almanya'ya kadar tüm borsalarda yüzde 5-6 aralığında yükselişler izleniyor.

YTL YÜKSELİYOR
Öte yandan uluslararası borsalarda işlem gören YTL/dolar paritesinde de rüzgar Türk Lirası'ndan yana esiyor. Cuma günü 1.5860 YTL seviyesinden kapanan dolar, yurtdışı işlemlerde 1.5615 YTL'ye kadar gerilemiş görünüyor.

(Hürriyet)

ensonhaber