Reel sektöre yerli banka desteği


Özel bankalar, krizde nakde sıkışan reel sektöre 9,2 milyar YTL acil spot kredisi açtı.Kamu bankalarıyla yabancı bankalarsa reel sektörü bırakıp tüketici kredilerine yöneldi. Türkiye’de mevduattaki hareket ise özel bankalara döndü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi verileri, bankaların “sahiplik” durumuna göre krizde farklı farklı tavır takındıklarını ortaya koydu. Verilere göre, yerli özel bankalar reel sektörün ihtiyacı olan kredileri önemli ölçüde karşılayarak üretime kısmen de olsa destek verdi.

Buna karşılık kamu bankalarıyla Türkiye’de banka satın alıp işleten yabancı bankalar ise reel sektöre kredi vermek yerine, kaynaklarını tüketici kredileriyle kredi kartlarına, yani “tüketime” aktardılar. İşte BUGÜN’ün belirlediği çarpıcı sonuçlar:

KİM SIRTINI DÖNDÜ?
Reel sektörden gelen “bankalar kredileri kesti” feryatları rakamlara aynen yansıdı. Ancak veriler, reel sektöre kamu bankalarıyla yabancı bankaların spot kredi ve taksitli ticari kredileri keserek tam anlamıyla sırt döndüğünü, yerli özel bankaların ise acil spot kredilerini 9 milyar 169 milyon YTL birden artırarak destek verdiğini gösterdi. Yerli bankalar, reel sektörün taksitli ticari kredi taleplerini ise tıpkı kamu ve yabancı bankalar gibi karşılamadı.

TÜKETİMİ FONLADILAR
Reel sektörün krediye sıkıştığı bu dönemde kamu bankaları ticari kredileri 69 milyon, acil ihtiyaçlar için kullanılan spot krediler 511 milyon; yabancı bankalar da ticari kredileri 28 milyon ve spot kredileri de 268 milyon YTL düşürdüler. Buna karşılık kamu bankaları tüketici kredilerini 623 milyon YTL, yabancı bankalar da bireysel kredi kartlarını 114 milyon YTL artırarak tüketime destek oldular.

MEVDUAT YERLİYE KAYDI
Kriz döneminde mevduattaki artış da dikkat çekti. Küresel krizin ilk başladığı 12 Eylül 2008’den bu yana bankalardaki mevduat 22 milyar YTL arttı.

Bu dönemde vatandaş tasarrufunu, tahminlerin aksine kamu bankalarından çok yerli özel bankalara yöneltti. Kriz ortamında yerli özel bankalara yatırılan mevduat 14,2 milyar YTL artarken, kamu bankalarındaki mevduat artışı 7,8 milyar YTL’de kaldı. Bu dönemde mevduat azalışı yaşayanlar ise sadece Türkiye’deki yabancı bankalar oldu. Bu bankaların mevduatı 16 milyon YTL eridi.

SiGORTALI MEVDUAT TAVAN YAPTI
Krizin yoğun yaşandığı son 70 günlük dönemde, 50 bin YTL ve altındaki sigortaya tabi mevduat miktarında rekor düzeyde artış oldu. Yurtdışında çok sayıda dev yabancı bankanın birbiri ardına iflasın eşiğine gelmesi, Türkiye’deki yabancı bankalarda tasarrufu olan küçük yatırımcıyı korkuttu. Bu dönemde yabancı bankalar, 50 bin YTL ve daha altındaki küçük mevduatta 184 milyon YTL düzeyinde kayıp yaşadı.


MEVDUAT AİLEYE BÖLÜNDÜ
Buna karşılık kamu bankalarındaki sigortaya tabi mevduat 3,3 milyar, yerli özel bankalardaki sigortalı mevduat da 3,6 milyar YTL birden arttı. Bu artışın bir bölümü yabancı bankalardan mevduat kayışından, daha büyük bölümü ise mevduatların aile fertleri arasında bölünmesi sonucu oluştu. Tüm bankalardaki sigortaya tabi mevduat ise 112,5 milyar YTL’den 119,4 milyar YTL’ye çıktı. (Bugün)

ensonhaber