Türk kadını tek taş istiyor


Türkiye'de pırlantaua ilgi artıyorZen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, gelecek yıl başında Trakya bölgesinde bir yer satın alarak Türkiye'nin "en büyük" mücevher fabrikasını kuracaklarını belirterek, "Bunun için 1 milyon dolar bütçe açtık" dedi.

Güzeliş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zen Pırlanta'nın 1992 yılında ihracata başladığını, geçen yıl 30 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bu yıl da aynı rakamı yakalayacaklarını söyleyerek, 25 yılda "bin" mağaza hedefiyle yola çıktıklarını, 3. yılın sonunda 40 mağazaya ulaştıklarını bildirdi.

Zen Pırlanta'nın Amsterdam, Dubai, Moskova, St.Petersburg'da mağazaları bulunduğunu, alternatif üretim yerlerinin ise Bangkok olduğunu belirten Güzeliş, geçen yıllarda en önemli pazarlarının ABD olduğunu, ancak yaşanan ekonomik krizle birlikte oradaki iş hacimlerinin 6 milyon dolardan 2,5 milyon dolara gerilediğini, şu anda en iyi durumdaki pazarlarının Rusya ve Dubai olduğunu söyledi.

Güzeliş, Zen Pırlanta'nın tasarımlarının hepsini Türkiye'de yaptığını kaydetti.

Zen Pırlanta'nın "10 yılda 10 dünya markası" oluşturma hedefiyle yola çıkılan, devlet destekli markalaşma programı olan Turquality destek programına dahi olduğunu hatırlatan Güzeliş, yurt dışındaki yatırımlarının yarısının devlet tarafından karşılandığını söyledi.


PIRLANTADA 6-12 AY TAKSİT ÇOK TERCİH EDİLİYOR"
Lüks sektörlerin kendilerinin rakibi olduğunu, sektörün ihtiyacı olan vadelendirmelerin pırlanta da uygulandığını, dünyada altın tüketiminin 5 yıldır yaklaşık yüzde 5 oranında düştüğünü, buna karşın pırlanta tüketiminin yüzde 10 yükseldiğini bildiren Güzeliş, şunları kaydetti:

"Türkiye de bundan etkileniyor. Bütün kadınlar pırlanta kullanmak istiyor. Eskiden ne vardı? 'Pırlanta fiyatları mağazaya girilmeden, sorulmadan akıllarda aman pırlanta çok pahalıdır, alınmaz gibi bir imajı vardı. Birkaç yıldır bizim gibi firmaların reklam vermeleriyle tüketiciye pırlantanın o kadar ulaşılmaz olmadığı, altın ürün yerine o fiyatlara pırlanta da alınabileceği anlatıldı. Bunun da karşılığı olarak Türkiye'de ciddi bir pırlanta tüketimi başladı."

Son dönemde satışlarının yüzde 50'sini taksitlendirmeyle yaptıklarını belirten Güzeliş, pırlantada 6-12 ay taksitin çok fazla tercih edildiğini söyledi.

Güzeliş, 2009 beklentilerine ilişkin olarak ise ikinci çeyrekten itibaren dünyadaki bir rahatlama olacağını, programlarını da ona göre yaptıklarını kaydetti.


"KADINLAR PIRLANTALARINI KENDİLERİ ALIYORLAR"
Emil Güzeliş, satışlarının yüzde 95'ni bayan ağırlıklı olduğunu, erkek ürünlerinin çok fazla satılmadığını ancak bir kaç yıldır saatlerle, kalemlerle ve cüzdanlarla erkeklere de ulaştıklarını belirterek, "Meğerse erkekler de pırlanta istiyormuş" dedi.

Pırlantanın özel günlerde "muhteşem" bir hediye olduğunu anlatan Güzeliş, bu yeni yılda Zen Pırlanta'nın beyler için "Sevgi Sözlüğü" hazırladığını, doğum gününde, ufak tartışmalarda, büyük tartışmalarda bayanlara neler alınabileceğinin rehberini çıkardıklarını söyledi.

Güzeliş, bayanların pırlantalarını kendilerinin aldığını, karar aşamasında eşlerini de mağazaya getirdiklerini anlattı.

National Geographic ile de bir işbirliklerinin olduğuna değinen Güzeliş, National Geographic için özel bir koleksiyon hazırladıklarını, dünyayı gezen 3 cruise gemisinde koleksiyona ait Zen markalı ürünlerin satılmaya başlandığını, bunun da kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti. (AA)

ensonhaber