İşçi çıkarmak hainlik değildir


Sanayici işadamları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e tepkili.

Hiç kimsenin durup dururken işçi çıkarmasının söz konusu olmadığını belirten işadamları, kriz dolayısıyla işçi çıkarma yoluna gidilmesinin vatanseverlikle ilişkilendirilemeyeceğini savundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in önceki gün kriz ortamında işçi çıkaran işverenlere yönelik dile getirdiği "Böyle vatanperverlik olmaz. Her şey ballı börek iken işletmeler açık olacak ama biraz sıkıntıya girince, 'Atıverin işçiyi sokağa.' Bu nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır, nasıl bir sanayicilik anlayışıdır" sözleri sanayici ve işadamlarının da tepkilerine neden oldu.

VATANSEVERLİKLE ALAKASI YOK
Kimsenin durup dururken işçi çıkarmayacağını belirten Anadolu Holding İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, işverenin mecbur kaldığı için işçi çıkarmak zorunda kaldığını belirterek, "Hükümet biraz da iğneyi kendine batırmalı. Sanayiciye ve üreticiye yeterli desteği verdim mi diye bir düşünmeli. İşveren önlem almak zorunda. Her şey yapıldıktan sonra tek çözüm işten çıkarmaksa bunu yapar" diye konuştu. İşçi çıkarmanın vatanseverlikle hiçbir alakası olmadığını ifade eden Zorlu Holding CEO'su Ahmet Nazif Zorlu ise, "Zor oyunu bozar. Dünya bir sıkıntıdan geçiyor. Bu zorluğu aşmak için işçi çıkarmak zorunda kalıyorsa işveren, bunun vatanseverlikle bir alakası yoktur. İşçi ücretlerini ödeyemeyecekse çıkarmak zorunda kalır" dedi.

İŞÇİ ÇIKARMAK EN DOĞAL HAK
Küçülmek ya da kapanmanın en büyük zararı işverene vereceğini vurgulayan Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Celal Sönmez, işçi çıkarmak zorunda kalmanın çok üzücü olduğunu söyledi. "İşveren işçi çıkardığında varlığının da bir kısmını kaybetmiş olur" diyen Sönmez, bu rahatsız edici durumu vatansever olmamakla suçlamanın doğru bir davranış olmadığını söyledi. Eğer zorlayıcı bir durumdan dolayı işçi çıkarmak gerekiyorsa bunun işverenin en doğal hakkı olduğunu dile getiren Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak da, "İşletmelere gözümüz gibi bakmalıyız. Onlar olmazsa ne üretim ne de çalışan olur. Bir işletme küçülme kararı vermişse işçi çıkarabilir" dedi. Keyfiyen işçi çıkarmanın işverenin kendi ayağına kurşun sıkması anlamına geldiğinin altını çizen Hey Tekstil kurucu ortağı Aynur Bektaş ise, işletmeyi kapatmak yerine bir kısım işçiyi çıkarıp geri kalanıyla devam etmenin en doğru yol olduğunu belirterek, "Bir işletmenin 4 bin işçisi varsa tamamının işine son vermesi mi daha iyi yoksa bin işçiyi atıp kalan 3 bin işçiyle yoluna devam etmesi mi" diye konuştu.

ensonhaber