Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Meksika Ziyareti Çerçevesinde Ticari ve Ekonomik İlişkileri Geliştirmek Amacıyla Türkiye -Meksika İş Konseyi de Kuruldu.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Meksika ziyareti çerçevesinde ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla Türkiye-Meksika İş Konseyi de kuruldu.

Konseyin kuruluşuna ilişkin anlaşmayı, Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Başkan Yardımcısı Aykut Eken ile Meksika Dış Ticaret, Yatırım ve Teknoloji Konseyi (COMCE) Başkan Yardımcısı Jorge Lois Morton imzaladılar.

Babacan, imza töreninin de yapıldığı ve Meksikalı işadamlarıyla biraraya geldiği kahvaltılı toplantıda, Türkiye olarak Meksika ile ilişkileri ticaret de dahil her alanda geliştirmek istediklerini belirterek, iki ülke arasında pek çok benzerlik bulunduğunu kaydetti. Meksika'nın, NAFTA üyesi olmasına karşılık Türkiye'nin de Gümrük Birliği'nde olduğunu belirten Babacan, iki ülkenin de dinamik ekonomilere sahip olduğunu anlattı.

Türkiye ile Meksika arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için gerekli olan hukuksal altyapının tamamlanması gereğine dikkati çeken Babacan, bu çerçevede çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılık korunması ve serbest ticaret anlaşması gibi belgelerin imzalanması gereğini vurguladı.

Babacan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok küçük olduğunu belirterek, ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülke üst düzey yetkililerin birbirlerini daha sık ziyaret etmeleri ve işadamlarını teşvik etmesi gerektiğini bildirdi.

(sondakika.com)