3G'yle 10 bin kişiye iş imkanı


3G teknolojisi en az 10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.Yan sanayisi var
Mobil iletişimin kaderini değiştirecek 3G teknolojisi en az 10 bin kişinin mesleki geleceğini de etkileyecek. Türkiye'deki 3 GSM operatörü, bu teknolojinin sistemi için yeni elemanlar alacak. İstihdam sayısı yan sanayiyle birlikte 10 bini bulacak.

Startı Mayıs'ta
Bu rakamın bin 500'ü operatörlerin çalıştırmak zorunda olacağı Türk mühendislerden oluşacak. Devlete 1 milyar dolarlık kaynak sağlayacak 3G teknolojisinin 2009 yılı mayıs ayından sonra kullanıma açılabileceği belirtiliyor.

Bin 500 mühendis aranıyor
Cep telefonunda başlayacak 3G teknolojisi ile en az 10 bin kişiye iş imkanı doğacak. Sözleşme gereği, bunun bin 500'ü Türk mühendislerden oluşacak.

Cep telefonuna gelecek yeniliklerle hayatımızı değiştirecek olan 3G teknolojisi, aynı zamanda istihdama da katkı sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan ihaleyle Turkcell'in A tipi, Vodafone'nun B tipi ve Avea'nın C tipi lisansları almayı hak kazanmasından sonra hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Daha önce bu teknoloji için yatırımlara başlayan 3 cep telefonu operatörü, önümüzdeki aylarda hizmete girecek sistem için yeni elemanlar da alıyor.

Yan sanayi de kazandı
İhalenin ardından yapılan sözleşme taslaklarında yer alan bir düzenlemeye göre; her operatörün aşamalı olarak 500 Türk mühendisi çalıştırma zorunluluğu bulunuyor. 3 operatörün 500'er mühendis aldığı düşünüldüğünde, bin 500 Türk mühendise yeni iş imkanı sağlanacak. Bunun yanında, operatörlerin cihazları da belli oranda Türk üreticilerden alması gerekiyor. Bu da, yan sanayide yeni iş imkanları doğuracak.

İstihdam 10 bini bulacak
Böylece, 3 G teknolojisiyle hareketlenecek sektörde istihdam da artmış olacak. Operatörler sadece mühendis değil, çağrı merkezinden vasıfsız işçiye kadar yeni elemanlara ihtiyaç duyacak. Yatırımlar hız kazandıkça eleman alımları da devam edecek. Bu şekilde istihdamın en az 10 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Buna yan sektörler de eklendiğinde, sayı daha da artacak. 3G teknolojisi, ihaleden gelen 1 milyar euro ile birlikte ekonomiye büyük katkı sağlayacak.

Takvim