Saniyici umutsuz


Olumsuzluklar yeni yılın ilk yarısında da sürecek.Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Mahmut Yılmaz, kapasite kullanımı, üretim, ihracat ve istihdam alanında yaşanan olumsuzlukların yeni yılın ilk yarısında da süreceğini belirterek, ''2009'un ilk 6 ayında büyüme eksi veya sıfır olur diye düşünüyorum. İkinci yarıda yüzde 2 büyümeyi yakalarsak çok büyük başarıdır'' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Enerji Meclisi Başkanlığını da yürüten Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kasım ayında kapasite kullanımının yüzde 9,7'lik düşüşle 72,9'a gerilediğini, sanayi üretiminin yüzde 8,5 oranında düştüğünü, istihdamın ise giderek eridiğini belirtti.

Yılmaz, bu gelişmelerin aslında 5-6 ay öncesinden sinyal verdiğini, ancak krizle birlikte şiddetinin artığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Üretime yönelik sanayi politikalarında sıkıntı var, acilen bu konuya el atılmalı. Şimdiye kadar, sadece finans ve mali piyasalar dikkate alındı, ama reel sektör dikkate alınmadı. Bizim düşüncemize göre, üretim ekonominin temel direğidir ve gerçek rakamlar üretime dayalı rakamlardır. Karamsar bir tablo çizmek istemiyoruz ama korkarım ki önlem alınmazsa daha ağır faturalar öderiz. Bu süreçte Merkez Bankası'nın (MB) kriz yönetimini çok başarılı buluyorum. Parasal yönde gösterilen performansın, hükümet tarafından da Ar-Ge, üretim, istihdam, destekleri bekliyoruz. Örneğin, sigorta primlerindeki işveren paylarıyla ilgili düzenleme çok doğru bir düzenleme, ama yeterli değil. Bunları da desteklemek lazım. Üretim yamak için birtakım şartlar oluşmazsa ne yaparsanız yapın sonuca ulaşamıyorsunuz.''

Kriz sürecine müdahalede biraz geç kalındığı, sanayicinin sahipsiz bırakıldığı gibi bir izlenim doğduğunu ifade eden Yılmaz, kaybedilmiş zamanı da telafi etmek adına, artık çok hızlı hareket etmek gerektiğini söyledi.

Yılmaz, üretime dayalı yeni bir ekonomik senaryoya ihtiyaç olduğunu belirterek, ''Bu aşamada yeni istihdam ve üretim çok önemli'' dedi.


EKSİ VEYA 0 BÜYÜME
Yılın ikinci yarısı ve özellikle son çeyreğindeki olumsuz gelişmeler yüzünden 2008'in yüzde 3 gibi bir büyüme oranıyla kapanacağını tahmin ettiğini anlatan Yılmaz, gelecek yıla ilişkin beklentilerin de pek iç açıcı olmadığını dile getirdi.

Yılmaz, global pazarlardaki daralmanın, üretiminin yüzde 80'inden fazlasını ihraç eden otomotiv ile tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon gibi lokomotif sektörleri doğrudan etkilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Kapasite kullanımı, üretim, ihracat ve istihdam alanında yaşadığımız olumsuzlukların yeni yılın ilk yarısında da süreceğini tahmin ediyorum. 2009'un ilk 6 ayında büyüme eksi veya sıfır olur diye düşünüyorum. İkinci yarıda yüzde 2 büyümeyi yakalarsak çok büyük başarıdır.'' (AA)


ensonhaber