Mutlaka fiş alın


Aksoy, "Alışverişlerde fiş almak vatandaşlık görevi."Mersin Vergi Dairesi Başkanvekili Serdar Aksoy, alışverişlerde fiş almanın vatandaşlık görevi olduğunu bildirdi.

Aksoy, yaptığı açıklamada, fiş toplama ve fatura alma alışkanlığının unutulmaması ve alışveriş yapan vatandaşların kesinlikle fişlerini alması gerektiğini belirtti.

Geçen yıl emeklilerin olduğu gibi çalışanların da vergi iadesi bedellerinin ücretlerine yansıtıldığını, ancak bu kolaylığın fiş ya da fatura alma alışkanlığını unutturmaması gerektiğini ifade eden Aksoy, yapılan alışverişlerin belgelerinin alınmasının Anayasa ile yüklenmiş bir vatandaşlık görevi olduğunu söyledi.

Mükellefler nezdinde hasılat tespitleri ve yaygın yoğun denetimlerin sürdüğünü anlatan Aksoy, şunları kaydetti:

YASAL ZORUNLULUK
''Mersin Vergi Dairesi Başkanlığımız olarak amacımız, kesinlikle mükelleflerimize cezai işlem yapmaktan ziyade, söz konusu alışverişlerin hizmet ve mal alımlarının özellikle belgeli olarak yapılmasıdır. Bütün tüketicilerimizden, hizmetten faydalandıkları mal alımlarında alışveriş belgesi talep etmelerini istiyorum.
Zaten bu yasal zorunluluk. İşletmelerimizin de cezai durumla karşı karşıya kalmamaları için belgelerini vermeleri gerekiyor.''

Aksoy, alışverişler belgelerini vermeyen işletmeler hakkında vatandaşların ''Alo 189 Maliye'' hattını arayarak şikayette bulunabileceklerini de vurgulayarak, gelen ihbarları ''ihbar değerlendirme komisyonu''nda değerlendirilip, vatandaşları da bilgi sahibi yaptıklarını kaydetti.(AA)


ensonhaber