Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, yatırımcıların, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) büyük bir üretim kesintisine gideceği beklentisi nedeniyle yükseldi.

Avrupa'da öğle saatlerinde Ocak teslimi ABD tipi hafif ham petrolün varil fiyatı 2,47 dolar artarak 48,75 dolar oldu. Geçen Cuma günü petrol fiyatları varili 46,28 dolara kadar gerilemişti.

Londra'da Brent tipi ham petrol de 2,06 dolar değer kazanarak varili 48,27 dolara kadar yükseldi.

Küresel petrol arzının yüzde 40'ını sağlayan OPEC ülkelerinin, 17 Aralık'da Cezayir'de yapacağı toplantıda, petrol üretimini büyük miktarda düşüreceğinin işaretleri gelmeye başladı.

İran Petrol Bakanı Gülam Hüseyin Nazari'nin internet sitesinde, İran'ın günlük 1,5 ile 2 milyon varillik bir kesinti istediği belirtildi.

Singapur merkezli yatırım şirketi Saxo Capital Markets'ın satış bölümü Başkanı Christoffer Moltke-Leth, ham petrol fiyatlarının düşmeye devam edeceğini düşündüğünü ve OPEC'in bu düşüşü önleyemeyeceğini söyledi.

Küresel yavaşlamayla birlikte talep aşınmasının belli başlı ekonomilerde halen gündemde olduğunu ifade eden Moltke-Leth, ham petrolde en düşük 30 doların görülebileceğini kaydetti.

(AA)