İrlanda, bankalara 10 milyar avroya (13,27 milyar dolar) kadar sermaye desteği sağlayacak.

İrlanda hükümeti, 10 milyar avroya kadar olan sermaye güçlendirme progr****** Ulusal Emeklilik Rezerv Fonu veya diğerleri üzerinden, bazı kural ve koşullara uygun olarak, var olan hissedarlar ve özel yatırımcıları desteklemek için kullanacak.

SPEKÜLASYONLAR BÜYÜYOR
İrlanda Ekonomi Bakanı Brian Lenihan, bankaların programa Ocak ortasında başvurmasını beklediklerini ifade ederek programla bankaların, İrlanda'nın durgunluktan etkilenen ekonomisinde, borç verme açısından daha iyi pozisyona gelebileceğini umduklarını söyledi.

İrlanda'da son haftalarda bankacılık sektöründe özel sermaye şirketlerinin ve diğer grupların potansiyel yatırımlarıyla ilgili spekülasyonlar büyüyor.

İrlanda, kredi krizine, bankaların 440 milyar avroluk yükümlülükleri için 2 yıllık garanti vererek cevap veren ilk ülke olurken, herhangi bir bankayı devletleştirmedi veya hissesini artırmadı.

İrlanda hükümetinin, sermaye güçlendirme planı açıklamasının ardından Allied Irish Bankası'nın hisseleri yüzde 5, Bank of Ireland'ın yüzde 18, Irish Life & Permanent yüzde 5 ve Anglo-Irish Bank Corp'un yüzde 8 yükseldi.

(AA)