Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, 2007 ve 2008 yıllarında umduğunu bulamayan, dükkanının evinin, ailesinin zaruri giderlerini karşılayacak satışı yapamayan esnafın umudunun 2009 yılına kaldığını söyledi.

Özgenç, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle ikinci plana atılan ekonominin, bu yıl da AK Partiye açılan kapatma davası ve Ergenekon adlı suç örgütüne yönelik operasyonlar nedeniyle aynı sorunları yaşadığını ileri sürdü.

ESNAF 2009'DAN UMUTLU
Bu ve benzer olumsuzluklar nedeniyle piyasaların canlanmasına yönelik büyük umutlar içerisinde girilen 2008'de beklentilerinin gerçekleşmediğini belirten Özgenç, “Ancak esnaf her şeye rağmen 2009'dan umutlu” dedi.

Özgenç, esnafın nakit sıkıntısı içinde olduğunu ve piyasada likidite darlığı bulunduğunu ifade ederek, KOBİ kredilerinden özellikle büyük işletmelerin yararlanabildiğini, bu kredilerden yararlanamayan perakende sektöründeki küçük esnaf ve sanatkarın, sıkıntıdan kurtulamadığına işaret etti.

Özgenç, yıllardır çözülmeye çalışılan işsizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle zor günler geçiren vatandaşın sıkıntılarının da, esnafa yansıdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Alım gücü düşmesi ve piyasalarda oluşturulan (felaket tellallığı) sonucunda, vatandaş eskisi gibi alışveriş yapamıyor. Bazı kişiler ve kuruluşlar, (Global kriz geldi, geliyor, büyük tufan koptu kopacak) şeklinde açıklamalarla piyasaları daha da geriyor. 'Kriz kriz' denilerek, ülkemizdeki sıkıntıların üzerine birde sanal kriz üretildi. Tüm bunların üzerine bir de dış etkenler eklenince borsa çöktü, döviz tavan yaptı. Vatandaşta haklı olarak beklemeye başladı, bu nedenle piyasalarda alışveriş durma noktasına geldi. Bu durum esnafı ve KOBİ'leri olumsuz etkiledi.”

KOSGEB'İN MALİ GÜCÜ ARTIRILMALI
Satış yapamama sıkıntısı içerisinde olan esnafın acilen çok düşük faizli veya sıfır faizli uzun vadeli krediye ihtiyacının olduğunu anlatan Özgenç, verilecek düşük veya sıfır faizli kredi desteği ile esnafın bir nebze de olsa rahatlayacağını belirtti.

Özgenç, şunları kaydetti:
“Kamu ve özel sektör bankalarının da 'Piyasada nakit dolaşımını canlandırmak esnafı ve reel sektörü bu sıkıntılı durumdan çıkarmak için düşük ya da sıfır faizli, 48 ve 60 ay vadeli kredilerle desteklemesi gerekiyor. Bu taleplerimizin dikkate alınması lazım ayrıca 2009'dan önemli beklentilerimiz var, kimse suyu bulandırmaya kalkmasın. Suni gündemler ile ülkemiz meşgul edilmemeli. Ekonomi de gündemin birinci maddesi olmalı.”

Özgenç, KOSGEB'in mali gücünün artırılması gerektiğini ifade ederek, “Bu desteklerden faydalanmak için 'imalatçı olmak' koşulu kaldırılarak perakende sektöründeki esnaf da destek kapsamına alınmalı” diye konuştu.

(AA)