Nokia Türkiye Genel Müdürü Imfred De Jong, dünya genelinde günde 1 milyon adetten fazla telefon sattıklarını söyledi.

Jong, Nokia olarak 2009 yılı için birçok plan hazırladıklarını belirterek, amaçlarının ürünler ve servisleri bir araya getirerek, her konuda çözüm sağlamak olduğunu kaydetti.

2009 yılında Nokia'nın, ürünlerin yanı sıra servislerini de tüketicilerin kullanımına sunmaya devam edeceğini bildiren Jong, 2009 yılında tüketicilere daha fazla çözüm sunacaklarını dile getirdi.

Nokia'nın geçen yıl artık bir internet şirketi olduğunu da açıkladığını ifade eden Jong, ''Nokia olarak pazara çok daha fazla çözüm getirdiğimizi göreceksiniz. Navigasyon, müzik, oyunlar ve paylaşım gibi çözümler göreceksiniz'' dedi.

KRİZE RAĞMEN NOKİA SHOP MAĞAZALARI
ABD'de başlayan küresel mali krizin diğer tüm sektörlerde olduğu gibi kendilerini de etkileyeceğini kaydeden Jong, Nokia olarak krizden en iyi şekilde çıkacaklarına inandığını söyledi.

Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre, 100 milyondan fazla satış yaptıklarını ifade eden Jong, sözlerine şöyle devam etti:

''Dünya genelinde günde 1 milyon adetten fazla telefon satıyoruz. Nokia Shop mağazaları daha da artacak. Ekonomik krize rağmen Nokia Shop mağazalarını açabilmek çok iyi bir gelişme. Mağazaları seçerken mümkün olduğu kadar dikkatli şekilde, nerede ve kiminle açacağımıza ve müşterilerimize nasıl daha çabuk ulaşacağımıza bakıyoruz.''

TAKLİT ÜRÜNLER
Nokia'nın çift hatlı cep telefonu pazarında yer almamasının özel bir sebebi olmadığını belirten Jong, tüketicilerden yeterli talep gelmesi halinde çift hatlı telefonlar konusunda da yatırım yapacaklarını bildirdi.

Piyasada yer alan taklit ürünlerin tüketiciler için sağlıklı olmadığını kaydeden Jong, ''Bu durumdan memnun değiliz. Çünkü bu ürünler öncelikle tüketiciler için sağlıklı ve Nokia güvencesi altında olan ürünler değil. Zararlı ürünler aynı zamanda. Biz de taklit ürünleri önlemekle ilgili elimizden geleni yapıyoruz. Pazarda sahte Nokia cihazlar var. Bu ürünler üzerinde çalışıyoruz. Bu alanda yaptırımlarımız var. Bu ürünler tüketiciler için iyi değil'' diye konuştu.

NAVİGASYON ÇOK ÖNEMLİ BİR TEKNOLOJİK GELİŞME
Teknolojinin hızla ilerlediğini ve çok kısa bir sürede uygulamaya geçildiğini anlatan Jong, sözlerini şöyle tamamladı:

''Örneğin navigasyon (yönleme) böyle bir şey. Eskiden birbirimize telefonla nerede olduğunu bildirip, adres anlatırken artık navigasyon sayesinde bulunduğumuz konumu kısa mesaj olarak karşımızdakine attığımızda doğrudan koordinatlar karşı tarafa gidiyor ve sağa sola nereden döneceğini hesap etmeye gerek kalmadan telefon bu yönlendirmeyi yapabiliyor. Bu yüzden de navigasyonun şu anda çok önemli bir teknolojik gelişme olduğunu düşünüyorum. 3G ile birlikte daha hızlı veri transferine sahip olduğumuzda, bu servislerin daha yararlı olacağını düşünüyorum. ''

ensonhaber