Ekonomiyi vatandaş alt üst etti


Halk gıda ve sağlık harcamalarını kesti, ekonomi alt üst oldu.Türkiye ekonomisi, küresel krizin etkisiyle 2002’den bu yana en düşük büyüme oranını bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0.5 ile gördü. Yıllık büyüme rakamı da yüzde 3’e indi. Halk özellikle gıda ve sağlık harcamalarından kesti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), küresel krizin öncü göstergeleri açısından merakla beklenen yılın üçüncü çeyreğiyle temmuz- ağustos-eylül) ilgili gelişme hızı rakamlarını dün açıkladı. Buna göre Türkiye’deki toplam ekonomik büyüklüğü gösteren gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamı, geçen yılın aynı dönemine göre keskin bir gerileme ile reel olarak sadece yüzde 0.5 arttı.

Büyüme rakamı geçen yılın aynı döneminde yüzde 3.3’tü. Türkiye bu üçüncü çeyrekteki gibi düşük büyümeyi en son yüzde 0.3’le 2002’nin ilk çeyreğinde görmüştü. İlk 9 aylık büyüme ise yüzde 3’e geriledi. Öte yandan Türkiye, 27 çeyrektir kesentisiz büyümesini sürdürüyor. Bu arada, GSYİH cari fiyatlarla 266.5 milyar YTL ve ilk 9 ayda da 731.3 milyar YTL oldu.

SANAYİ AĞIR YARALI
Üçüncü çeyrekte, büyümenin daha fazla gerilemesini, hatta eksiye düşmesini ise reel olarak yüzde 2.2 büyüyen tarım, yüzde 7.2 büyüyen bankacılık gibi mali aracı kuruluş faaliyetleri engelledi. Üçüncü çeyrekte imalat sanayinin yüzde 1.1, inşaat sektörünün yüzde 4.3 küçülmesi ise en dikkat çekici sonuçlar. Özellikle genel büyümede büyük etkisi olan sanayinin son 3 ayda da küçülüyor olması, yüzde 4 hedefinin tutmayacağının açık göstergesi.

YILLIK YÜZDE 2’NİN ALTINDA OLUR
Büyüme rakamlarıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu, mevsimsel olarak düzeltildiğinde aslında büyüme olmadığını vurgularak “Kamu harcamaları da pozitif katkı yaptı” dedi. Dördüncü çeyrekte sanayinin daha negatif olacağını belirten Fındıkçıoğlu, 2008 için yıllık büyüme rakamının ise yüzde 2’nin biraz altında kalacağını belirtti.

HALK GIDA VE SAĞLIK HARCAMASINDAN KISTI
Harcamalar açısından büyüme rakamlarına bakınca dikkat çekici gelişmelerin olduğunu görüyoruz. Üçüncü çeyrekte hane halkının yurtiçi tüketim harcamaları reel olarak yüzde 0.2 geriledi. Bir önceki çeyrekte yüzde 2.8 artmıştı. Devletin tüketim harcamaları genel olarak yüzde 7.7 artarken, bu kapsamda maaş ve ücretler yüzde 2.1 düştü.

ÖZEL YATIRIM DURDU
Yine devletin yatırım harcamaları (gayri safi sabit sermaye oluşumu) yüzde 22.2 artarken, özel sektörün bu tür harcamaları yüzde 10 düştü. İlk 9 ay sonunda ise devletin yatırım harcamasında artış yüzde 1.2, özelde yüzde 0.8’de kaldı. Hane halkının tüketim harcamalarının detayları, yılın üçüncü çeyreğinde özellikle gıda ve sağlık harcamalarında reel gerileme olduğunu gösteriyor. Buna göre harcamalar gıdada yüzde 2.3, sağlıkta yüzde 5.6 düştü. Yine eğitim harcamaları da yüzde 1.9 düştü. Buna karşın giyim harcamaları yüzde 1.6, mobilya, ev aleti harcamaları yüzde 6.8, arttı.

ensonhaber