600 bin kişi işini kaybedecek


Ekonomik krizden İtalya da payına düşeni aldı.DÜNYA genelinde etkisini gösteren ekonomik krizden İtalya da payına düşeni aldı. İtalyan Sanayicileri Derneği (Confindustria) tarafından yapılan açıklamada, ülkenin ekonomik durumu hakkında oldukça kötümser bir tablo çizildi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İtalya'nın ekonomik büyüme hızının iki yıl üst üste ilk kez sıfırın altında yer alacağı belirtilen açıklamada, 2008 büyüme hıznın eksi 0.5, 2009 yılının da eksi 1.3 düzeyinde olarak tespit edildiği bildirildi. Aile ve şirketlerin ekonomiye güvenlerini tazelemesi halinde 2010 yılı büyüme hızının en iyi ihtimalle artı 0.7 olmasının beklendiği vurgulanan açıklamada, "Son 15 yılda işizlik oranları her yıl azalan bir varlık gösteriyordu. Ancak 2009 yılı işsizlik rakamları 2008'de daha yüksek olacak. 2009 yılında toplam 600 bin kişi işini kaybedecek" ifadesi kullanıldı.

Dernek Başkanı Emma Marcegaglia, "Bu ekonomik kriz çok zorlu. Hükümete en kısa zamanda, etkili bir çözüm oluşturulması için tüm siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu hazırlanmasını istedik" dedi. Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti de kötümser tablonun varlığını onaylayarak, "2009, İtalya için krizin en zor yılı olacak" açıklamasında bulundu.

ensonhaber