Ford elektrikli modeli de ABD'de satacak


Ford, ABD’deki destek arama dosyasına Connect’i de koydu.Kriz nedeniyle zor günler geçiren Ford, son 3-4 yıldır Avrupa’nın kárında büyük payı olan Ford Otosan’ın gücünü de arkasına aldı. Ford’un CEO’su Alan Mulally, ABD yönetimine sunduğu "acil plan"a, Gölcük’teki fabrikada kendileri için üretilecek hafif ticari araç Transit Connect’i de koyduklarını açıkladı. Mulally, "Bu modelin elektrikli versiyonu da ABD’ye sunulacak" dedi.

FİNANSAL krizle birlikte iflasın eşiğine gelen Amerikan otomotiv devleri General Motors (GM), Ford ve Chrysler, bir taraftan hükümetin kurtarma planının beklerken diğer taraftan finansal pozisyonlarını yeniden yapılandırmak için mücadele ediyor. Ford’un hükümetten destek alabilmek için hazırladığı yeniden yapılanma planı içerisinde İsveçli Volvo’nun satışı ve Avrupalı küçük ve ekonomik modellerinin Amerikan pazarında satışa sunulması en acil maddeler olarak dikkat çekiyor. Bu doğrultuda Ford’un 2009 yılı için en kritik modelinin Türkiye’de üretilen hafif ticari araç modeli Transit Connect’in olacağı belirtiliyor. Ford Motor Company CEO’su Alan Mulally, hem hükümetten destek almak hem de krizden çıkmak için Avrupa’da büyük başarı elde eden ekonomik ticari modelleri Transit Connect ve bu modelin elektrikli versiyonunu Amerika’da piyasaya sunmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Ford CEO’su Alan Mulally, "Kongreye bu ay içinde sunduğumuz yeniden yapılanma planı içerisinde yeni elektrikli ticari aracımız da yer alıyor. Bu araç Transit Connect üzerinde geliştirilip Avrupa’dan ithal edilecek" diye konuştu. Mulally, Detroit’teki ürün geliştirme merkezinde yaptığı açıklamada, elektrikli modelin 2010 yılında devreye gireceğini belirtirken, Ford yetkilileri 2009 yılının ikinci yarısında Amerika’da piyasaya sunulacak Transit Connect’lerin elektrikli versiyonunun ocak ayında düzenlenecek Detroit otomobil fuarında sergileneceğini de duyurdu.

İhracatı biz yaparız
Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Ufuk Güçlü, Amerika’ya ihracat konusunda herhangi bir iptalin veya ertelemenin söz konusu olmadığını belirterek, 2009’da Transit Connect’leri ihracata başlayacaklarını vurguladı. Avrupa’da Amerikaya ihracat yapabilecek tek fabrikanın Ford Otosan’ın Gölcük fabrikası olduğunu söyleyen Güçlü, şöyle konuştu: "Amerika standartlarına göre üretim yapabilen tek fabrika Gölcük’te. Bizden başka hiçbir yerden Amerika’ya üretim yapılamaz. 2009 yılında planlanan ihracatımıza başlıyoruz. Ford Avrupa, ilk etapta 15 bin adetlik bir ihracat kotası vermişti. Şimdi bu kotayı 25 bin adede çıkardı. Sonuçta yaşanan bu sıkıntılı günlerde Amerika’da tüketicilerin talebi ekonomik ve küçük araçlara kaydığı için 25 bin adetleri de aşacağımızı düşünüyorum."

Amerika büyük avantaj
Yaşanan ekonimik krizin etkilerinin Türk otomotiv sektöründe de son aylarda hissedildiğini kaydeden Güçlü, şunları söyledi: "İç pazar, üretim ve ihracatta ciddi düşüşler var. 2009 yılında da Avrupa’daki talebin düşmesine bağlı olarak bu kayıplar süreceğe benziyor. Amerika ihracatı böyle bir dönemde bizim için çok büyük avantaj getirecek. Üretimler düşerken biz Amerika kozunu kullanacağız. Allah’tan Amerika projesini kabul etmişiz. Amerika ihracatıyla birlikte önümüzdeki 2 yılda üretim ve ihracat kaybı yaşamayacağız."

Volvo’yu satıyoruz çok ilgilenen çıkacaktır
FORD CEO’su Alan Mulally, İsveçli lüks otomobil markaları Volvo’nun satışıyla ilgili stratejik opsiyonları değerlendirmeye başladıklarını belirterek, "Volvo’yla ilgilenin çok olacağını tahmin ediyoruz" dedi. Volvo’nun alternatifleri değerlendirmek için iyi bir pozisyonda olduğunu belirten Mulally, "Yaşanan zor zamanlara rağmen Volvo markasına sahip olmak isteyen çok kişi çıkacaktır" dedi.

Honda, Türkiye’deki üretim artışını rafa kaldırdı
GEBZE fabrikasında üretilen Civic Sedan modeli Rusya’da talep patlaması yaşayınca Türkiye’de 1 yılda ikinci kez yatırım kararı alarak 2009 yılında kapasitesini 50 binden 70 bine çıkarmaya hazırlanan Japon Honda, kriz nedeniyle bu kararını iptal etti. Honda Başkanı Takeo Fukui, küresel finansal kriz ve ABD dolarının yen karşısında değer kaybetmesiyle talebin daralması yüzünden şirketin hedeflerinde revizyona gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Honda’nın içeride ve dışarıda genişlemeyi durduracağını belirten Fukui, "Honda, Türkiye’deki fabrikasında üretim kapasitesini artırma planını rafa kaldırdı" dedi. Şirketin Hindistan’da yeni bir fabrika inşa etme planını ertelediğini de ifade eden Fukui, "Her gün karşı karşıya olduğumuz zorluklar giderek kötüleşiyor ve bir düzelme işareti yok" diye konuştu.

ensonhaber