Petrol fiyatları dibe vurdu


OPEC'in adımı da petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmadı.Dün OPEC'in günlük üretim kapasitesini günde 2.2 milyon varil azaltacağını açıklamasına rağmen fiyatlar 40 dolar sınırının da altına geldi. Petrol son 4 yılın en düşük seviyesine gerilerken, henüz yazın gördüğü 147 dolar zirvesine göre de yüzde 70 değer yitirdi.

Uzmanlar, petrolde fiyatın arzın değil talebin belirlediğine işaret ederken, "OPEC üretimi azaltmasına rağmen dünya ekonomilerindeki dugunluğun süreceği ve petrol talebinin düşeceği bekllentisi ile fiyatlar geriliyor" diyor. Öte yandan dolar fiyatlarındaki sert düşüşe karşı paranın petrol ve benzeri emtialara yönelmemesi de dikkat çekiyor.

Petrol fiyatı uluslararası borsalarda 4 yıl aradan sonra ilk kez 40 dolar sınırının altına gelirken, 39.11 dolardan el değiştirdi.

Petrol analisti Phil Flynn, "Eğer çöken dolar ve sıfıra yaklaşan faizler de petrolü kurtaramazsa OPEC'in bunu yapmasını beklemeyin" dedi.

Bir diğer analist Cameron Hanover de, "Şu anda tüketicilerin en az ihtiyacı olan şey petrolün yükselmesi. Petrolde suni bir artış ekonomik yavaşlamayı daha da derinleştirebilir" dedi.

ensonhaber