Türkiye faizde DÜNYA İKİNCİSİ


ABD'de faiz oranları 'sıfıra' yaklaştı. Türkiye ise bu konuda dünya ikincisi olmayı sürdürüyor.ABD Merkez Bankası’nın (FED), faizi yüzde 0.25’e kadar indirmesi üzerine dolar dünyada düşüşe geçti. Euro, 1.43 dolara yükselirken, Türkiye’de de dolar 1.53 YTL’ye kadar indi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizi yüzde 0.25’e çekerek ’sıfır faiz’e iyice dayanmasının ardından dolar uluslararası piyasalarda darbe yedi. Euro karşısında 1.43 seviyesine kadar gerileyen dolar, Türkiye’de de 1.53 YTL’yi test etti. Global borsalarda yukarı yönlü bir hareketlilik gündeme gelirken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 1.4 oranında arttı.

JAPONYA'DA SIFIR FAİZ BEKLENTİSİ
ABD’nin önceki gün faizini yüzde 0.75 indirerek, yüzde 0.25’e düşürmesi ile sıfır faize giden adımının ardından yarın da Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) faizi sıfıra çekmesi bekleniyor. Sıfır faize doğru hareket ise dün Euro-dolar paritesini son 2.5 ayın en yüksek seviyesi olan 1.4349’a kadar çıkardı. Dolar-Yen paritesi ise 88.25’e inerek son 13 yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

TÜRKİYE YÜKSEK FAİZDE DÜNYA İKİNCİSİ
ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını yüzde 0.25 ile tarihin en düşük seviyesine indirdi. FED’in yanısıra Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülke de geçtiğimiz günlerde, peş peşe faizlerini düşürdü. Faiz ligindeki son duruma göre, Türkiye yüzde 16.25 ile İzlanda’dan sonra en yüksek faize sahip ülke durumunda bulunuyor.

EURO 2.18 YTL'Yİ GÖRDÜ
Bankalararası piyasada önceki gün 1.57 YTL düzeyinde hareket eden dolar, dün sabah bu piyasada açılışı 1.53 YTL seviyesine gerileyerek yaptı. Bu seviyelerden gelen küçük çaplı alımlarla dolar birara 1.54 YTL’nin üzerine çıktı. Bankalararası piyasada valörlü işlemlerde 1.53 YTL’den işlem gören dolar, serbest piyasada ise günü 1.5410 YTL’den tamamladı. Uluslararası piyasalarda Euro-dolar paritesindeki seyir, içeride de Euro’nun hızlı yükselmesine yol açtı. Euro, bankalararası piyasada gün içinde 2.18 YTL’ye kadar çıktı.

DOLARDA DÜŞÜŞ SÜREBİLİR
Yabancı bir bankanın döviz analisti, "FED’in beklentilerin üzerinde faiz indirimi, doların özellikle gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kaybının sürmesine neden oldu. Bence dolar, diğer para birimleri karşısında bir süre daha değer kaybetmeye devam edecek. Yıl sonuna yaklaşmış olmasıyla birlikte dolar 1.52 YTL’li seviyelere doğru hareket yaşanabilir" dedi.

İMKB YÜZDE 1.4 ARTTI
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), güne yükselişle başladı. İMKB endeksi dünkü açılışta 556 puan artarak 26 bin 952 puana kadar çıktı. İMKB endeksi, ilk seansın sonlarına gelen satışlarla biraz geriledi. Ancak ikinci seansta yüzde 17i aşan değer artışı yakalayan borsada kapanış 26.765 puandan yüzde 1.4 oranında değer artışı ile gerçekleşti.

ensonhaber