Faiz indirimi için kim ne dedi


Merkez Bankası'nın dünkü şok faiz indiriminin arkasından her cepheden çeşitli yorumlar geliyor.Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen: "Türkiye'de şu aşamada piyasaları biraz canlandırması açısından, dengeleri daha iyi hale getirmesi açısından önemlidir. Dünyada yaşanan gelişmelerden sonra, özellikle FED'in faiz indiriminden sonra bence yapılması gereken Türkiye'nin bu paralelde hareket etmesiydi. Gönül arzu ederdi ki, bu faiz indirimleri Türkiye'de daha önce yapılmış olsaydı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: "Merkez bankasının daha gidecek yolu var. Yolu açık olsun. Türkiye gibi iç pazarın son derece dinamik, son derece doymamış, kuvvetli olduğu bir ülkede bu faizlerin düşmesi iç tüketimi sağlayacak ve kuvvetlendirecek."

TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu: Merkez Bankası'nın aldığı kararı çok doğru buluyorum. Ama tek başına faiz indirimi ekonomideki tüm bu sorunları çözmeye yetmez. Bundan sonra başta IMF anlaşması olmak üzere hızla tüm önlemlerin alınması gerekiyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimleri önümüzdeki aylarda da sürebilir. Faizler hızla yüzde 14 ve altına gelebilir. Kur konusunda ise herhangi bir kaygım yok.

JP Morgan ekonomisti Yarkın Cebeci: "Merkez Bankası üst üste 2 ay sürpriz yaptı. Büyük olasılıkla faiz indirimleri devam edecek, yanlız bu büyüklükte olmayacak. Zannediyorum ki herkes şimdi önümüzdeki aylardaki beklentilerini revize edecek."

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci: " Mali piyasalar 50-75 baz puanlık bir faiz indirimi beklerken 125 baz puanlık indirim sürpriz olarak karşılandı. Kararın ardında hem enflasyon görünümüne ilişkin iyimser öngörülerinin olduğunu hem de örtülü olarak faizleri indirmekle ekonomik istikrarı sağlamayı amaçladığını düşünüyoruz."

ensonhaber