Seçim ekonomiye yarayacak


Yerel seçimler, küresel krizin etkileri ile boğuşan Türkiye ekonomisine doping etkisi yapacak.90 bin koltuk için 3 milyondan fazla adayın yarışacağı seçimlerde en az 5-7 milyar dolarlık bir ekonomik hareketin oluşması bekleniyor.

Küresel krizin etkisinde kalan Türkiye, ekonomiyi canlandırmak için formüller arıyor. IMF ile anlaşma zemini bulan Türkiye, iç piyasanın hareketlenmesi için de çalışmalar yürütüyor. Ancak 29 Mart 2009’da yapılacak yerel seçimler, ekonomiyi canlandırmak için ilaç olacak.

PARTİLERİN BÜTÇESİ HAZIR
Para Dergisi’nin haberine göre, yeril seçimlerde 3 milyon aday 90 bin koltuk için yarışacak. Böylece seçim harcaması için piyasaya en az 5-7 milyar dolar para enjekte edilecek. 2009’un ekonomik anlamda zor geçeceği düşünüldüğünde, seçim için piyasaya çıkacak para şirketler için can suyu olacak.

Seçimlerde 16 büyükşehir, 142 büyükşehir ilçesi, 65 il, 750 ilçe, yaklaşık bin 350 belde için sandık başına gidilecek. Yaklaşık 33 bin belediye meclis üyesi, 3 bin 200 il genel meçlesi, 52 bin muhtarlık da düşünüldüğünde bu seçimde 90 bin koltuğa oturacak isimler belli olacak.

AK Parti’nin 90-100 milyon YTL, CHP’nin 50-60 milyon YTL, MHP ise 30 milyon bütçe ile seçime girdiği belirtiliyor. Seçimlerde aday adayı olmak için AK Parti 400-7 bin 500 YTL ücret alıyor. CHP Büyükşehir aday adaylarından 7 bin 500, ilçe belediye başkanlığı adaylarından ise 750-3 bin 750 YTL arasında ücret alıyor. MHP’nin ücreti ise 500-1000 YTL.

ADAYLAR KESENİN AĞZINI AÇACAK
Mahalli seçimlerde partilerden ziyade adayların kendisi harcama yapıyor. 16 büyükşehir belediyesi için bir aday ortalama 2 milyon YTL harcasa, mevcut başkanların bile 32 milyon YTL harcayacağı ortaya çıkıyor. 65 ilçe ve 142 büyük ilçe için belediye başkan adayları 1 milyon YTL harcamaları durumunda 207 milyon YTL ile seçim ekonomisine katkıda bulunacak.

750 ilçe için bir adayın 500 bin YTL harcaması durumunda 375 milyon YTL’nin cepten çıkacak. Bin 350 belde belediyesi içinse aday başına 300 bin YTL harcansa 405 milyon YTL ekonomiye kazandırılacak. 33 bin belediye meclis üyesi ve 3 bin 200 il genel meclis üyesi de ortalama 150 bin YTL’den 5.4 milyar YTL’y harcama yapacak. Seçimlerde 52 bin muhtar için de sandığa gidilecek.

Muhtarlar, seçim bürosu, afiş, fotoğraf çekimi, oy pusulası gibi giderleri karşılamak için 5 bin-10 bin YTL arasında harcama yapıyor. Muhtarlık için en az 2 adayın yarıştığı düşünüldüğünde ortalama 5 bin YTL harcandığında 500 milyon YTL’lik bir pazar ortaya çıkıyor.

İNTERNET SİTESİ KURANLAR AVANTAJLI
Topluluk karşısında konuşma yetilerini geliştirmek isteyen adaylar özel konuşma eğitimi alabilir. Bu tür eğitimlerin süresi 10 ila 14 saat arasında değişiyor. Bir saatlik eğitimin ücreti ise KDV hariç 250-750 YTL.

Adaylar kendilerini ve projelerini anlatabilecekleri internet sitelerini 1 ila 4 bin YTL arasında kurdurabilir. Seçim otobüsü ya da minibüsü kiralanabilir. 18 kişilik bir seçim minibüsünün hazırlanması ve şoförüyle kiralanmasının beledi 8-10 bin YTL.

Aday, kendisi için şarkı besteletebilir. Bunun faturası 2.5-5 bin YTL arasında değişiyor. Yerel radyo ve TV kanallarına reklam verilebilir. Bunun için en az 5 bin YTL’lik bir bütçe ayrılması gerekiyor. Seçmenlere mektup gönderebilir. Bu işi yapan özel şirketlerle mektubun içeriğinin oluşturulmasından gönderilmesine kadar tüm aşamalar için anlaşılabilir.

Adaylar, seçmenlerin sabit telefonlarına sesli mesaj iletebilir. 30 saniyelik 10 bin mesaj için 700 YTL ödenmesi gerekiyor. n Şapkadan anahtarlığa, çakmaktan kaleme, onlarca promosyon malzemesi dağıtılabilir. Bunun için 2-5 bin YTL’lik bir bütçeyi gözden çıkarması gerek. Seçim bürosu kiraları, 2 ay için semte ve büyüklüğüne göre 1-5 bin YTL arasında değişiyor. Fotoğraf çekimi, afiş, tanıtım filmi, seçim şarkısı gibi iletişim araçlarının maliyeti 30 bin YTL’yi buluyor.

HERKES KAZANACAK
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde birçok sektörde hareketlilik yaşanacak. Bayrak üreticisinden hediyelik eşyaya, rozetçilerden yemek şirketlerine kadar birçok firma harıl harıl çalışacak. İşte seçim nedeniyle hareketlilik yaşanacak sektörler:

“Reklam ajansları, matbaalar, bayrak üreticileri, hediyelik eşya ve promosyon malzemeleri üreticileri, güzel konuşma kursları, imaj makerlar, ışık ve ses organizasyoncuları, halkla ilişkiler ve organizasyon şirketleri, şapka üreticileri, oyuncakçılar, kamuoyu araştırma şirketleri, catering şirketleri, plastikçiler, rozetçiler, cep telefonlarına mesaj atan SMS şirketleri, web dizaynırları, açık ve kapalı mekan baskı yapanlar, araç giydirenler, filo kiralama şirketleri.”

ensonhaber