Sarkozy KRİZ RAKISI için teşekkür etti


Mey İçki CEO'sunun 'krizde rakı iyi gider' mektubuyla yolladığı rakıya Sarkozy'den yanıt geldi.İLK YANIT SARKOZY'DEN
Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu’nun AB liderlerine ve ABD’de 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak Barack Obama’ya 70 cc’lik rakı, ehl-i keyif ve bardakla gönderdiği mektuba, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den teşekkür yanıtı geldi. Mektupta Türkler’in üzüldüğünde de, mutlu olduğunda da rakı içtiklerini, yaşanan kriz ortamında ABD ve AB liderlerine rakı içmelerini önerdiklerini belirten Yorgancıoğlu, "Şu anda sadece Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’den yanıt geldi. Mektupta rakıyı içip içmediğine dair bir bilgi yok. Ancak kendisi rakıyı aldığını ve teşekkür ettiği cevabında iletti. Teşekkür mektubunu Sarkozy bizzat imzalamış. Bizim için büyük onur oldu" dedi.

2009'DA PAZAR DARALACAK
Kriz ortamında 2008 yılını değerlendiren Yorgancıoğlu, bu yılın iyi geçmediğini, 3-4 kere bütçeleri revize etmek zorunda kaldıklarını, gelecek dönemde sektörden bazı oyuncuların eksilebileceğini söyledi. 2009 için "Yoğurdu üfleyerek yiyeceğimiz bir yıl olacak" diyen Yorgancıoğlu, 2009’a ilişkin şunları söyledi: "Herkes bana ’kriz seni etkilemez. Krizde insanlar daha çok içer’ diyordu. Öyle değil. Eskiden rakı ucuzdu. Ama şimdi eskisi kadar ucuz değil. 2009 yılında iç pazarda rakıda yüzde 4, şarapta yüzde 4-5 civarı daralma bekliyoruz. Yeni Rakı, Tekirdağ gibi ürünlerde yüzde 8-9’larda olacağını, aşağıdaki ucuz ürünlerde biraz hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz. 2009’un ilk 4-5 ayının birinci çeyreği de zor geçecek. Turizm ile birlikte 4’üncü çeyrekte toparlanma olacağını düşünüyorum. 2009 bizim için bir düşüş yılı olacak. 2010 yılını tekrar pazarın büyüyeceği bir yıl olarak görüyoruz."

HARCAMALAR DARALDI
Türkiye’de tüketicilerin ekim ayı öncesi 6 ayda yüzde 45 harcamalarının azaldığını gösteren araştırmaya dikkat çeken Yorgancıoğlu, bu düşüşün bir sonraki 6 ay için de devam edeceğinin öngörüldüğünü, bu nedenle hediye ve fiyat promosyonlarıyla tedbir almaya çalıştıklarını vurguladı.

KRİZ, İHRACAT HEDEFİNİ KÜÇÜLTTÜ
2008’i daha önce koydukları 30 milyon dolar ihracatla kapatabileceklerini, 2009 ihracat hedeflerini ise 35 milyon dolar olarak açıklayan Galip Yorgancıoğlu, "Eğer kriz olmasaydı 2009’da ihracat rakamımız 40-45 milyon dolar olurdu" dedi. 2008’de ilk defa Çin’e 4 konteyner olarak rakı ihraç ettiklerini ve burada büyük potansiyel olduğunu belirten Yorgancıoğlu, "Amerika’ya 50 bin litre satarken 150 bin litre sattık. Ama potansiyel bence 1 milyon litre. Amerikada büyüme ihtimalimiz var. Bir iki eyalette sınırlıyken şu anda 10 eyaletteyiz. Önümüzdeki sene 20 eyalete çıkma gibi düşüncemiz var. Pazar büyütme, ülke sayısı artırma olmasaydı düşüş olacaktı. Çünkü bu dünya krizi olduğu için herkesi etkiliyor" diye konuştu.

ensonhaber