Piyasalara 4 reçete


Bu öneriler piyasaları canlandıracak.1 Kamu harcamaları daha da artırılsın
2 İstihdam yükü hafifletilsin
3 Vergiler ötelensin ve taksitlendirilsin
4 Uygun şartlarda kredi sağlansın

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, bugün giderilmesi gereken sorunun, kriz endişesi ile yatırım ve harcamalardan kaçınılması ve dolayısıyla talep yetersizliği olduğunu belirterek, piyasaları canlandıracak önerilerde bulundu. Yalçıntaş, dünyada krizin derinleştiği Ekim ve Kasım aylarının geride kaldığını, Türkiye'de finans krizi riskinin yüksek olmadığının ortaya çıktığını kaydetti.

İSTİHDAM İÇİN YATIRIM
Küresel mali krizin Türk reel sektörünü derinden etkilemesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Yalçıntaş, bunun için de kamu yatırımlarının artırılması, istihdam yükünün hafifletilmesi, vergilerin ötelenmesi ve uygun şartlarda kredi temininin anahtar öneme sahip olduğunu ifade etti. Murat Yalçıntaş, piyasayı canlandırma önerilerini şöyle sıraladı:

İŞVERENE DESTEK
"Doğrudan istihdam sağlayıcı kamu harcamalarının artırılması çok önemli. Kamu yatırımlarını artırarak devam ettirmek gereklidir. İşveren üzerindeki yükün de hafifletilmesini bekliyoruz. SSK işveren primlerinde yapılan 5 puanlık indirim çok büyük fayda sağladı. Bu dönemde imkanlar ölçüsünde yeni indirimler yerinde olacaktır. Ayrıca, işten çıkarma yerine, çalışma süresini geçici olarak azaltarak farkın İşsizlik Fonu'ndan karşılanmasını içeren 'kısa çalışma formülü', işçi ve işvereni kısa süreli de olsa rahatlatabilir. Öte yandan, vergilerin ötelenmesi ve özellikle KOBİ'lere uygun kredi sağlanarak finansman sorunlarının azaltılması gereklidir.''

ensonhaber