Irak'a ikinci sınır kapısı memnun etti


Şırnak TSO Başkanı, "2. kapı ticaretin büyümesini sağlayacak."Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Irak'a ikinci sınır kapısı açılacağına ilişkin açıklama yapması Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki iş çevresinde sevinçle karşılandı.

İŞ ADAMLARINA MÜJDE
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın dün Ankara'da TÜLOMSAŞ tarafından üretilen 5 lokomotifin Iraklı yetkililere teslimi için Ankara Garında düzenlenen ve Irak Ulaştırma Bakanı Amel Abdulcebbar İsmail'in de katıldığı törendeki konuşmasında, Habur Sınır Kapısı'nın yanı sıra Irak'a yeni bir kapı açılacağını müjdelemesi bölgedeki iş adamlarını sevindirdi.

Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Tarkan Kadıoğlu yaptığı açıklamada, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nın bölgedeki önemine değinerek, uzun yıllardır sınır kapısında yaşanan sıkıntıların kısa süre önce alınan önlemler sayesinde sona erdiğini söyledi.

Kadıoğlu, şöyle dedi:

''Bölge ekonomisine büyük katkısı olan kapıdaki transit geçişler çok rahatladı. Eskiden sınır kapısından ihracat yapmak adeta işkence haline dönmüştü. Ancak sıkıntılar son buldu.
Ekonomik kriz nedeniyle özellikle Avrupa ile yaptığımız ticaret hacminde düşüş yaşanmaya başladı. Bu nedenle Orta Doğu ülkeleriyle ticaretimizi geliştirmemiz lazım. Gelişmiş ülkeler ihracatının büyük kısmını komşu ülkelerine gerçekleştiriyor. Bunun için Irak başta olmak üzere tüm Orta Doğu ülkelerine yönelmemiz ve onlarla olan ilişkilerimizi daha iyi düzeye çıkarmamız lazım.

Bu kapsamda ikinci sınır kapısı, başta Irak olmak üzere Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerimizi geliştirecektir. Bakan Yıldırım'ın bu açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. İkinci kapı bizi sevindirir.''

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO) Başkanı Halil Balkan, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki işsizliğin azalmasında Irak'a yapılan ticaretin büyük önemi olduğunu söyledi.

Habur Sınır Kapsında kısa süre önce yapılan iyileştirmeler sayesinde geçişlerin çok rahatladığını vurgulayan Balkan, şöyle konuştu:

''Mevcut kapı şuan ihtiyacımızı karşılıyor. Geçmişte Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetim ile ilişkilerdeki sıkıntı nedeniyle Ovaköy bölgesinden ikinci sınır kapısının açılması sürekli gündeme geliyordu. Ancak son zamanlarda gerek Irak ve gerekse bölgesel yönetimle ilişkilerin iyileşmesi sayesinde yeni açılacak kapının siyasi amaç taşıma özelliği ortadan kalkmış olacak.

Biz ikinci kapının son derece yerinde bir karar ve Irak ile ilişkilerimizin daha da gelişmesine katkı sunacağına inanıyoruz. İkinci kapı Irak ile yaptığımız ticaretin büyümesini sağlayacaktır. Bu karar bizi umutlandırmıştır.''


''OLUMLU BİR GELİŞME''
Diyarbakır İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk, Habur Sınır Kapısındaki transit geçişlerin bir süre öncesine kadar sıkıntılı olduğunu hatırlattı.

Bu sınır kapısının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) modernize edilerek iyileştirildiğini, ancak kapıda personel eksikliği başta olmak üzere çeşitli nedenlerle transit geçişlerin bir ay öncesine kadar sıkıntılı gerçekleştirildiğini belirten Türk, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen başta olmak üzere yetkililerin girişimleri sonucu kapıdaki transit geçişlerin hızlandırıldığını söyledi.

Daha önce günde yaklaşık 500 aracın giriş ve çıkış yaptığı kapıdan artık günlük 4 bin aracın giriş ve çıkış yaptığını kaydeden Türk, şunları kaydetti:

''İkinci sınır kapısına acil olarak ihtiyaç yok. Ancak Irak ile ticaret hacminin gelecek yıllarda artacağını düşünürsek, kapının açılması iyi olur. Bu olumlu bir gelişmedir. Irak ile ilişkilerimizin daha iyi olmasına katkı sağlayacaktır.

Şu anda Irak'a ikinci sınır kapısından çok Nusaybin Sınır Kapısı'nın transit geçişlere açılmasına ihtiyaç var. Bu kapı açılırsa Suriye üzerinden Orta Doğu ülkelerine çok daha rahat ulaşabilir ve ihracat yapabiliriz. Bu kapı ile ilgili çalışmaların olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda Diyarbakır-Nusaybin arasında demir yolu ağı oluşturulmalıdır.''

ensonhaber