Amaç değer yaratmak


Amacımız, dünya tekstil sektöründe söz sahibi olan şirketimizi, daha da ileri götürmektir.BOSSA Ticaret ve Sanayi İşletmeleri T.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ebubekir, ''Sabancı Holding'in en köklü kuruluşlarından tekstil devi Bossa'nın çoğunluk hissesini, ülke ekonomisine değer yaratmak için devraldık'' dedi.

Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ kontrolündeki Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri AŞ'nin hisselerinin yüzde 50,12'sini alan Akkardan Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir, Adana'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

AMAÇ İLERİYE GİTMEK
Ebubekir, toplantıda, hem Adana sanayisinin hem de Sabancı Holding'in en köklü kuruluşlarından tekstil devi BOSSA'nın çoğunluk hissesini ülke ekonomisine değer yaratmak için devraldıklarını belirterek, ''Amacımız, dünya tekstil sektöründe söz sahibi olan şirketimizi, Adana halkı, çalışanlarımız ve hissedarlarımızın katkılarıyla daha da ileri götürmektir'' diye konuştu.

Ebubekir, şunları kaydetti:

Küresel kriz, tüm dünya ekonomisinde durgunluğa neden olduğu gibi Türk tekstil sektörü de bundan nasibini almaktadır. Bossa ailesi olarak bizler gelecekten ümitliyiz. Gelecek, rekabetçi yapımız, ürettiğimiz yüksek katma değerli inovatif ürünler, Avrupa pazarına yakınlığımız, kısa termin sürelerimiz, kullandığımız yüksek teknoloji sayesinde bizlerin olacaktır.Türkiye ekonomisine, Türk tekstil sektörüne yatırım yapmaktan dolayı kendimi şanslı addediyorum. Bossa markasına güvenim tamdır. Gelecek bizleri haklı kılacaktır.''

Akkardan Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü ve BOSSA Yönetim Kurulu Üyesi Hamdullah Merdani de Bossa'nın İMKB'de işlem gören en karlı tekstil sektörü olduğunu bildirdi.

Farklı tasarım yeteneklerinin olduğunu, genç ve dinamik kadrolarının bulunduğunu anlatan Merdani, ''Güçlü müşteri portföyümüz ve hızlı servisimiz var. Hızlı servis yeteneğimizi kullanıp rekabet gücümüzü artıracağız'' dedi.

KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ
Bossa Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Dr. Sedef Uncu Akı da toplantıda, Bossa ile ilgili bir sunum yaparak, tekstil sektörü hakkında bilgi verdi.

Tekstilde kotaların kalkmasının ardından pazar dinamiklerinin değiştiğini anlatan Akı, yeni tedarik modellerinin, özel yetenekler ile ülkeler arası ticaret anlaşmalarının geliştiğini ifade etti.

Akı, Bossa olarak özellikle tasarım konusunda rakiplerine göre bir hayli önde olduklarını, İtalyan tasarımcılardan destek aldıklarını bildirdi.

Dünya tekstil ve hazır giyim ticaretinin 2015 yılında 800 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini anlatan Akı, ''Türkiye yeni pazar dinamiklerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda'' dedi.

Türkiye'de bu yılın son aylarına doğru küresel mali krizin yaşanmaya başladığını vurgulayan Akı, şöyle konuştu:

9 BİN İŞ YERİ KAPANACAK
''Kriz nedeniyle büyük alımlar azalacak, Uzak Doğu'nun cazibesi düşecek. Çin Halk Cumhuriyetinde maliyet artışı nedeniyle 7 bin iş yeri kapandı. 2009'da da 9 bine yakın iş yeri kapanacak. Krizlerden fırsatlar doğar. Bu gibi durumlarda tüketicinin beklentileri değişik olur. Bu beklentilere göre ürünler sunmalıyız. Ayrıca, bu dönemde hızlı servis veren ve esnek üretime sahip olan müşterisini iyi anlayan kazanacak. Bossa olarak biz bu özelliklere sahip olduğumuz için krizi fırsata dönüştürüp, kazanacağız.''

ensonhaber