Hükümet IMF ile anlaşmalı


Hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma yapmamalı.Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, hükümetin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma yapmaması gerektiğini savundu.

Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin IMF ile anlaşmaya zorlandığını, hükümetin baskı altına alınmak istendiğini öne sürdü.

Türkiye ekonomisinin şu anda ve öncesinde de dünyanın en güvenilir kazanç bölgesi olduğunu ifade eden Özgenç, Türkiye'de yatırım yapan yabancı sermaye sahiplerinin yaşanan küresel krizden mümkün olduğu kadar ''iyi'' korunduğunu, bu durumun yabancı sermaye akışının sürmesinde etkili olacağını herkesin bildiğini kaydetti.

ÜLKE MENFAATLERİ ÖNCE GELMELİ
Özgenç, IMF ile yapılacak bir anlaşmanın piyasalara ilişkin belirsizliği ortadan kaldırmayacağını, sadece özel sektörün 104 milyar dolara yakın dış borcunun 48 milyar dolarlık kısmının vadesinin gelmesi nedeniyle ''mutlu'' azınlığın menfaatine olacağını ifade etti.

Özel sektörün borçlarının, Türkiye'nin borcuymuş gibi gösterilmek istenilmesinin halkın kafasını karıştırmaktan başka bir şey olmadığını belirten Özgenç, ülke menfaatlerinin, kurum ve kuruluşlardan önce geldiği düşünüldüğünde hükümetin IMF ile anlaşma yapmaması gerektiğini kaydetti.

ensonhaber