İTO'dan TÜSİAD'a sus mesajı!


Krizin aslında banka sahiplerinin para hırsı yüzünden kaynaklandığını dile getiren İTO meclis üyeleri, Türkiye'nin de bu krize TÜSİAD'ın felaket tellallığı yaparak zorla itildiğini söyledi01 Ocak 2009 11:49
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Olağanüstü Meclis toplantı salonunda 2009 iş programı ve bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda meclis üyeleri ülkede olmayan bir krizin pompalandığını dile getirerek bu konuda TÜSİAD'ın da açıklamalarının rahatsızlık verdiğini söylediler. İstihdam artışına, ihracata büyük önem ve ağırlık verilmesi gerektiğinin vurgulandığı konuşmalarda iş talebinin son derece önemli olduğu belirtildi.
VAR OLAN KRİZ SADECE PSİKOLOJİK
Tedbir paketleri hazırlanılması gerektiği ancak bu paketlerin hükümete bir siyasi tepki olarak değil tamamen çözüme yönelik olması gerektiğinin altı çizildi. Türkiye'nin krize nasıl girdiğine bakıldığında ABD'de bir yatırım bankasının feshedilmesinden başlandığına ve banka sahiplerinin para hırsları yüzünden kaynaklandığına dikkat çeken İTO Meclis Üyesi M. Zeki Sayın insanların kriz yokken kriz psikolojisi altına sokulduğunu ve bu krizin TÜSİAD'ın başlattığı açıklamalarından sonra basının da körüklemesi üzerine patlak verdiğini belirtti. Aslında kriz olmamasına rağmen parası olanların kriz adı altında ödemelerini yapmadıklarını hatta ev hanımlarının bile kriz psikolojisiyle ev harcamalarında kısıtlamalarına gidildiğine değinen Sayın, "Var olan kriz sadece psikolojiktir" açıklamasında bulundu.
BANKALAR HIRS İÇİNDE
Meclis Üyesi Zülfikar Tunç bankaların hırs kurbanı olduklarına dikkat çekerek bankaların yangına körükle gitmemelerini istedi. Personel ücretleri ve diğer hizmetlerde hiçbir fiyat artışı yaşanılmazken bankaların faizlerini sürekli yükseltmesinin anlaşılmaz bir durum olduğu ifade eden Tunç bu durumun finans etiğine aykırı bir davranış sergilendiğini dile getirdi. Türkiye'de ki en büyük sorunun istihdam sorunu olduğunun ifade eden Tunç genel konuşmalardan ziyade işbirliği içinde birebir uygulamalar yapılması gerektiğinin de önemini vurguladı.
YALÇINTAŞ: 13 OKUL YAPACAĞIZ
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise, toplantıda İTO olarak 2009 yılı hedeflerini açıklarken en önemli hedeflerinin iç pazardaki tıkanıklığı gidermek ve Türkiye'nin ihracatını artırmak olduğunu belirtti. Yalçıntaş, üyelerini dönük olarak 2009 yılında da hem iç pazara yönelik hem de ihracata dönük çalışmalarının olacağını hatırlatarak iç pazar canlanır ve ihracatımız da artarsa sadece ülkemize değil bölge ülkelerinin de bundan istifade edeceğini sözlerine ekledi. 2009 yılında 13 yeni okul yapacaklarını da ifade eden Yalçıntaş, 30 yıllık süre içinde İTO olarak şu an kadar 11 okul yapıldığını 2009 yılı içerisinde ise 13 okul yapılacağını kaydetti.
Mali (!) krize 30 milyon YTL destek geldi
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, 2009 yılı bütçe görüşmelerinin yapıldığı olağanüstü meclis toplantısında yaptığı konuşmada İTO olarak üyelerine destek vermek için çalışma içerisinde olduklarını dile getirerek ilk olarak 30 milyon YTL'yi üyelerinin istifadesine sunacağını söyledi. Yalçıntaş, konuşmasında 'İTO olarak 4 yıldır üye aidat, harç ve hizmet ücretlerinin artırmadıklarına dikkat çekerek 'buna rağmen gelirimiz 4 yılda önemli ölçüde artmıştır' dedi.
Kartlar virüs gibi çoğalıyor
75 milyonluk ülkede 38 milyon kredi kartı kullanıcısının olduğunun ve Türkiye'nin 118 milyar dolar toplam kredi kartı borcunun bulunduğunun belirtildiği meclis toplantısında krizin aşılması için elimizdeki yeraltı kaynaklarının ortaya çıkarıp işlenmesi gerektiği ve ülkeye sıcak para enjekte edilmesi için ihracata büyük önem verilmesi gerektiği dile getirildi. Öte yandan Çin ve Hindistan başta olmak üzere kriz bahanesiyle birçok ülkenin ellerindeki üretim fazlası mallarını satabilmek için haksız bir rekabet ortamına girdiği bunun da bizim gibi ülkeleri zarara sokacağı belirtildi. Ayrıca sıcak para için asgari ücretteki yüzde 69,3'lük verginin yüzde 40'lara kadar geri çekilmesi gerektiği de vurgulandı.rotahaber