Yılın son bombası Beko'dan

Sony'nin iki model LCD'lerinin Grundig tesislerinde üreteceğini açıklaması bomba etkisi yarattı.

Bu açıklamanın ardından İMKB'de işlem gören Grundig (Beko) hisseleri borsada 5 işlem gününde yüzde 95 değer kazandı.
Şirket ismi Grundig'e dönüşen Beko'da, Sony ile yapılan üretim anlaşması hisseleri borsada uçurdu. Türkiye'de 1993 yılından beri faaliyet gösteren Sony'nin Arçelik ile yapılan işbirliği çerçevesinde, Sony'nin iki Bravia LCD televizyon modelinin üretiminin, Grundig'in tesislerinde gerçekleşeceğinin açıklanmasının ardından şirket hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 5 işlem gününde yüzde 95 değer kazandı. Bu süreçte Arçelik hisselerinde yaşanan yükseliş ise yüzde 21 oldu.
Grundig Elektronik tesislerinde üretilecek ilk Sony ürünlerinin 2009 başında satışa sunulması planlanırken, ilk etapta Arçelik/Beko bayilerinde satışa sunulacak olan ürünler, Sony'nin global çapta tüm ürünlerinde geçerli olan yetkili servis ve garanti hizmetleri kapsamında olacak. Ürünlerin teknik servis hizmetleri de Sony yetkili servisleri tarafından verilecek.

Halka açıklık oranı düştü

Öte yandan Grundig'in sermayesinin, Arçelik'e tahsisli olmak üzere, 348 milyon YTL'den 478 milyon YTL'ye artırılması işlemi 31 Aralık 2008 tarihinde tamamlandı. Sermaye artırımı temsil eden 130 milyon YTL nominal değerli hisse senetleri 1 YTL bedelle, toptan Satışlar Pazarı'nda Arçelik'e satıldı. Sermaye artırımının tamamlanmasının ardından Arçelik'in Grundig'teki payı yüzde 76,6'dan 83,03'e çıkarken, şirketin halka açıklık oranı yüzde 15,5'ten 11,3'e geriledi. Grundig'te Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı'nın yüzde 5,42, Vehbi Koç Vakfı'nın ise yüzde 0,2 payı bulunuyor.hürriyet