İslam Bankası'ndan kredi

28 Aralik 2008 14:02
Türkiye, IMF'nin izin vermediği belediye yatırımları için gerekli kaynağı İslam Kalkınma Bankası’ndan buldu.


İKB’den önümüzdeki 3 yıl içerisinde toplam 1,5 milyar dolar kredi gelecek.

Küresel krizle birlikte finansman ihtiyacını karşılamak için Körfez ülkelerinden alternatif kaynak arayışlarına yönelen Türkiye, faizsiz bankacılık sistemiyle çalışan İslam Kalkınma Bankası’ndan (İKB) uygun maliyetli kredi buldu.

BELEDİYELER İÇİN GARANTİ

Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, bugüne kadar İKB’den daha çok özel sektörün kredi kullandığını, önümüzdeki 2009-2011 yıllarını kapsayan 3 yıllık süreçte ise bankadan kamuya 1,5 milyar dolarlık kredi geleceğini bildirdi. Söz konusu 1,5 milyar doların daha çok belediye yatırımlarında kullanmayı planladıklarını belirten Çanakcı, TCDD’nin de bu kapsamda 150 milyon dolar kredi sözleşmesi yaptığını söyledi.

Çanakcı, belediyelere aktarılacak kredilere Hazine olarak garanti vereceklerini belirtirken, özel sektörün İKB’den ihracat ve ithalatın finansmanı için kullandığı kredi tutarının 500 milyon doları bulduğunu bildirdi.

TIKTIK İKB’YE GİDİYOR

Bu arada Türkiye, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daha önce uzman olarak çalıştığı İslam Kalkınma Bankası’nda ilk kez “başkan yardımcılığı” kademesinde temsil edilecek. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, 8 ülke temsilcisinin katıldığı mülakat sınavında rakiplerini geride bırakarak İKB Başkan Yardımcısı olmaya hak kazandı.

Önümüzdeki günlerde DPT’ye veda edecek olan Tıktık, 15-20 Ocak tarihleri arasında yeni görevine başlayacak. Müsteşar Tıktık, Türkiye’nin İKB’ye üye 58 ülke içerisinde, bankanın en büyük 6’ncı ortağı olduğunu, banka sermayesinin de yüzde 7’sinin Türkiye’ye ait olduğunu ifade ederken, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin daha fazla proje başvurusu yaparak banka kaynaklarından daha fazla kredi kullanabileceğini söyledi.

HAZiNE FATiH’E KADAR GiDiYOR

Hazine Müsteşarlığı’nın kuruluş yıldönümü önceki gece kutlandı. Kokteyle, Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Kürşad Tüzmen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Açılışta konuşan Hazine Müsteşarı Çanakcı, Hazine’nin kaçıncı kuruluş yıldönümü olduğunu belirtmenin diğer kurumlar kadar kolay olmadığını belirtirken, müsteşarlığın temelinin 550 yıl kadar önce Fatih Sultan Mehmet dönemine dayandığını anlattı.

Hiç hata yaptınız mı?

İKB’nın zorlu mülakat sınavını anlatan DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, kendisine, “Profesyonel yöneticiliğiniz sırasında hiç hata yaptınız mı? Burada statükoyu mu koruyacaksınız, reform mu yapacaksınız? İslami finans modelinin demode olduğu tezine katılıyor musunuz? Müsteşarlığı bırakıp sizi buraya getiren hedef nedir?” gibi sorular yöneltildiğini anlatırken, yönetime gelmesinde Türkiye’nin gücüne dikkat çekti.


Erdoğan SÜZER/ANKARA