Erdoğan, başkanları uyardı

26 Aralik 2008 09:40
Başarılı müteahhitlik firmalarının ödüllendirildiği törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, program çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.


Başarılı müteahhitlik firmalarının ödüllendirildiği törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, program çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile önceki gün yaptığı görüşmeyi değerlendiren Erdoğan, “PKK terör örgütüne karşı ortak mücadelede, bizim Irak Merkezi Yönetimi ile zaten en ufak bir sorunumuz yoktur" dedi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Anayasa Mahkemesi'nden gelen sert cevabı hatırlatılarak "Yerel seçimlere gölge mi düşüyor? Yüksek yargının tepesinde yaşanan bu tartışmaları, nasıl değerlendiriyorsunuz?" diye sorulması üzerine “Ben herhangi bir gölge düştüğü kanaatinde değilim"diye konuştu.

Pazar günü açıklayacağım

Partisine aday adaylığı başvurularının devam ettiğini kaydeden Erdoğan, mevcut başkanların performansını değerlendirdiklerini kaydetti. "Bu hafta sonu büyük ihtimalle pazar günü Ankara'da Altındağ Kapalı Spor Salonu'nda mevcut büyükşehir belediye başkanlarımızdan beraber devam edeceklerimizin bir kısmını yine açıklayacağız" diyen Erdoğan, “Ankara adayı da açıklanacak mı" sorusuna "Olabilir" diye cevap verdi.

Koltuk ilanihaye değil

Erdoğan'ın belediye başkanlarına da mesajı vardı. Belediyeciliğin sadece, hizmet değil, aynı zamanda bir gönül işi olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bir belediye başkanı olan arkadaşımız da ilanihayi belediye başkanlığında kalacak diye bir şey yok. Ben bir dönem yaptım. 'Tamam bundan sonra eğer beni genel merkezim beni bu işe uygun görmüyorsa bırakabilirim' demeli. Ama ben tekrar burada yoluma devam etmeliyim gibi bu tür anlayışlar bana göre doğru değil.

"KAPLAN’LA PAZARTESi GÖRÜŞECEĞiM

Başbakan Erdoğan, Meclisteki bütçe konuşmasında kendisine oğlu ile ilgili laf atan DTP Milletvekili Hasip Kaplan'a "Seninle özel görüşelim" demişti. Bunun üzerine Kaplan,Erdoğan'dan randevu talep etti. Kaplan'a dün için randevu veren Erdoğan, programının yoğunluğu nedeni ile görüşmeyi pazartesine ertelediğini söyledi. Başbakan Erdoğan'a gazetelerde yer alan "Yeni yılda doğalgaz indirimi" haberi de soruldu. Haberi yalanlayan Erdoğan, “Enerji Bakanıma sordum, öyle bir açıklaman var mı diye. 'Benim hiç bir yerde böyle bir açıklamam olmadı. Malesef ben de gazetelerden duyuyorum' dedi" diye cevap verdi.


Seçkin ERGÜN