İngiltere'de faiz yüzde 2'nin altına iniyor
Kirzden en çok etkilenen ülkelerden olan İngiltere'de merkez bankası faizi yüzde 2'nin altına çekecek.
Cumartesi, 03 Ocak 2009 11:13


İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını tarihinin en düşük seviyesine, yüzde 2'nin altına çekmesi bekleniyor.
Bu durumun tasarruf sahiplerini tasarrufları için hiç faiz almama noktasına getireceğine dikkat çeken uzmanlar, 315 yıllık tarihinde ilk kez böyle üst üste faiz oranlarını düşürmek zorunda kalan Merkez Bankası'nın bu kez oranları yüzde 1'e indirmesinin beklendiğine işaret etti.
Böylece ekonominin kontrolünün sağlanmasının hedeflendiğini belirten ekonomi uzmanları, bankanın önümüzdeki hafta yapacağı yeni yılın ilk toplantısında faiz oranlarını yüzde 1'e indirmesi halinde, tutsat kredisi satan pek çok bankanın bu yeni indirimi değişken faiz anlaşması bulunan müşterilerine yansıtmayı reddedeceğini ileri sürüyorlar.
Bir çok bankanın daha önceki indirimleri de müşterilerine tam olarak yansıtmadıklarına işaret eden uzmanlar, faiz oranlarının yüzde 1'e indirilmesi halinde zaten halen tasarruflarına yüzde 1 ya da daha az faiz almakta olan 7 milyon müşterinin İngiltere bankacılık tarihinde ilk kez "sıfır faiz" hattına girebileceğine dikkat çekti.
Uzmanlar bunun da tasarruflarının faizlerini emekli maaşlarına ekleyerek kendilerine geçim imkanı sağlayan yaşlıları etkilemesinin beklendiğini bildirdi.
İngiltere'de bir buçuk yıl öncesine kadar bir tasarruf hesabında yatan paraya verilen ortalama faiz yüzde 6 civarındaydı.
Kaynak : AA