Uluslararası borsalarda 2008'in son işlem ve 2009'un ilk işlem gününde yükseliş hakim oldu.
Cuma, 02 Ocak 2009 11:55


Fevzi Öztürk/ Dünya Bülteni

2008 yılının son işlem gününde olumlu hareket eden ABD piyasalarında Dow Jones yüzde 1.26, S&P yüzde 1.42, Nasdaq ise yüzde 1.70 yükseldi. Söz konusu ABD borsaları 2008 yılını ise sırasıyla yüzde 34, yüzde 38.5 ve yüzde 40.5 düşüşle tamamladılar.

2008 yılını gelişmiş borsalar yüzde 40'a varan düşüşlerle kapatırken, en az düşen borsa yüzde 31 ile Londra Borsası oldu. Gelişmekte olan piyasalarda ise en büyük düşüşler ise yüzde 60'ları bulan Çin ve Rusya borsalarında yaşandı. İMKB'de ise 2008 yılındaki düşüş yüzde 51.5 seviyelerinde bulunuyor. Tarihinin en büyük yıllık kaybını yaşayan İMKB'de şirketlerin değeri yılbaşına göre 171 milyar dolar azaldı.

Yeni yılın ilk işlem gününde Asya piyasaları genelinde (Japonya ve Çin kapalı), Avrupa ve ABD borsalarında olumlu hava hakim. Hükümetlerin ekonomiyi dengede tutmaya yönelik yardım paketleri beklentileri devam ederken enerji ve bankacılık hisselerinde alımlar devam ediyor.

Ham petrol fiyatları 31 Aralık günü, ABD petrol ürünleri stoklarındaki artışın beklenenden az olması ve Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz gerginliğinin tırmanması nedeniyle yüzde 14 artış gösterdi. Ancak, ABD'de Aralık ayında talebin gerilemesine bağlı olarak petrol fiyatları yeniden 42 dolar seviyelerine geriledi.

Dışarıda yaşanan olumlu hava içeride de etkili olmaya devam ediyor. İşlem hacminin zayıf olduğu İMKB güne yüzde 1'in üzerinde yükselişle başladı. Doların yeniden uluslararası piyasalarda değer kazanmasına bağlı olarak içeride dolar kuru 1.53 TL seviyesinin üzerinde güçlü seyrini koruyor.

Ayrıca piyasalarda bugün açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon verileri bekleniyor. İç talepteki yavaşlama ve gerileyen enerji fiyatlarının etkisiyle enflasyondaki düşüş eğilimi devam edeceği bekleniyor. Diğer bir beklenti ise IMF heyetinin yeni stand-by'a yönelik çalışmalarda bulunmak üzere haftaya Türkiye'ye gelecek olması...

hurriyet