Bankalararası piyasada dolar global piyasalardaki olumsuz havaya paralel 1.55 TL'nin üzerinde açıldı. Açılış sonrası bir ara 1.5611 seviyelerine yükselen dolar şu sıralar 1,5490 TL seviyesinden işlem görüyor.
İstanbul serbest piyasada güne 1,5600 TL'den başlayan dolar şu sıralar 1,5490 TL'den, güne 2,1250 TL'den başlayan avro ise 2,0940 TL'den işlem görüyor.
Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1,5300 TL, avronun satış fiyatı ise 2,0920 TL olmuştu.

Doların ateşi neden yükseliyor?
Asya borsaları ve gelişmekte olan ülke para birimleri, tahminlerin çok altında gelen ABD özel sektör istihdam verisi ve şirket kârları hakkındaki endişelerle risk iştahının azalmasıyla düştü.

ABD'de özel sektör istihdamının 693,000 azaldığının açıklanması, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdamdaki düşüş rakamlarının da 500,000 civarındaolan beklentilerin çok üzerinde olacağı endişesini yarattı ve dünya borsalarındaki 10 günlük yükseliş dalgasına son verdi.
Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam raporu öncesinde özel sektör istihdamının beklentilerin çok üzerinde düşmesi, ekonomik destek planı hazırlıkları yapan Barack Obama'nın önündeki sorunların da büyüklüğü konusunda somut bir gösterge oldu.
Dolar, ABD özel sektör istihdam verisinin ardından euro karşısında kayıplarının bir kısmını geri aldı ve bir miktar yükseldi. Bazı işlemciler ise doların dünkü değer kaybının fazla yüksek olduğunu belirttiler.

(milliyet)