FERDİ TAYFUR'UN ŞARKISI GERÇEK OLDU
Ferdi Tayfur’un bir zamanlar dillerden düşmeyen, “Hadi gel köyümüze geri dönelim/ Fadime’nin düğününde halay çekelim” parçası gerçek oldu. Son bir yıllık süreçte şehirler de yaşayan vatandaşlarımızın yeniden köylerine dönmeye başladıkları ortaya çıktı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım istihdamında son aylarda artış olduğuna dikkat çekerek, “Önceki tarım istihdamına göre 700 bin civarında artış var. Krizden önce başlayan ve devam eden bir süreç yaşıyoruz” bilgisini verdi.

PROJELER DE ETKİLİ
Eker, tarım istihdamının artmasını, şehirlerdeki istihdamın azalması ve hükümetin tarım sektörüne sağladığı kolaylıklar ve geliştirdiği istihdam yaratan projelerin etkili olduğunu belirtti. Tarım sektörünün hâlâ Türkiye’de istihdamın yüzde 26-27’sini karşılayan ve ekonomimiz içerisinde çok önemli bir paya, hem stratejik değeri hem ekonomik değeri yüksek bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Eker, “Biz, sadece kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde bin 670 tane proje destekledik. Bunların hepsi ekonomik ve istihdam yaratan projeler. Tarımsal ürünle ilgili ambalajlama, paketleme tesisleri açıldı. Bakanlığımız tarafından yüzde 50’isi hibe olmak üzere verilen proje destekli yardımlar sayesinde en az 18 bin kişiye iş imkânı sağlandı” dedi.

MUZ ÜRETİMİ YÜZDE 100 ARTTI
Sadece muz üretimine verilen destekle muz üretiminin yüzde 100 civarında arttığına dikkat çeken Bakan Eker, “Şu anda pazarda satılan muzun yüzde 90’ı yerli. Bizim dönemimizde yüzde 100’ün üzerinde artış var. Bunlar proje destekli uygulamalar sonucunda elde edilen başarılar” şeklinde konuştu.

(Bugün)