İngiltere de ABD gibi batıklarını temizlemeli Küresel kriz sürecinde, dünya ülkelerini ortak hareket etmeleri konusunda uyaran İngiltere Başbakanı Brown, geçen hafta ABD'de olduğu gibi İngiliz bankalarının da batık varlıklarını temizlemesi gerektiğini vurguladı
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ülkelerin, 70 yıldaki en kötü ekonomik krizi çözmek için birlikte hareket etmezse küresel durgunluğun derinleşebileceği uyarısında bulundu ve bankaların "finansal soyutlamaya" direnmesi gerektiğini söyledi.
EN BÜYÜK RİSK...
Brown, ortak uluslararası çabaların kredi piyasalarının kilidini çözecek anahtarı sağlayacağını ve ekonomide düzelmeyi başlatacağını belirtti. "En büyük risk son birkaç aydaki vakalardan sonra finansal soyutlanma olarak adlandırdığım duruma geri dönmek. Birçok şey uluslararası işbirliğinin düzeyine bağlı olacak" diyen Brown, bankaların batık varlıklarının gerçek miktarını açıklamaları halinde kredi piyasalarına güvenin sağlanacağını ifade etti.
GÜVENCE VERİLECEK
Bankaların iş adamları ve ailelere verdiği kredileri artırmasını isteyen Brown hükümeti, bankacılık sektöründe istikrarı sağlamaya yardımcı olmak ve ABD'de yüksek riskli tutsat (mortgage) piyasasındaki sorunla bağlantılı batık kredilerle ilgili diğer önlemler için yeni bir kurtarma paketi planlıyor. Bu plana göre, zehirli varlıklara güvence verilmesi ya da bu varlıkların satın alınarak kurulacak "kötü banka"ya aktarılması, bankaların bilançolarını temizlemeyi amaçlanıyor.
Merkez faizleri indirdi bankalardan ses yok
Merkez Bankası (MB) radikal bir kararla, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 15'ten yüzde 13'e, borç verme faiz oranını ise yüzde 17,50'den yüzde 15,50'ye çekti fakat bankalardan yine ses çıkmadı. Bir ay önceki 1,25'lik faiz indirimini, daha geçtiğimiz hafta bireysel kredi faizlerine yansıtmaya başlayan bankaların reel sektöre teklif ettiği kredi faizleri hâlâ yüzde 30-35'lerde seyrediyor. MB'nin indirimi ile bankaların ucuz finans bulamama bahanesi de ortadan kalktı. Uzmanlar, bankaların yüksek faizle kredi vermeleri durumunda mevcut kredilerde sorun çıkacağını ve sıkıntı yaşayacağını vurguluyor.
Obama 'kötü banka' kuracak
ABD'de yarın Başkan George W. Bush'tan görevi devralacak Barack Obama yönetimi, kredi krizini sona erdirmek için yeni yöntemler üzerinde çalışıyor. ABD Merkez Bankası (FED), Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Fonu'nun (FDIC), bankacılık krizinin hafifletilmesi yolları üzerinde görüştüğü ve seçenekler arasında hükümetin idaresinde “kötü banka” kurulmasının bulunduğu belirtildi.
Yeni Şafak, 19.01.2009