Reel sektörle kredi köprüleri yeniden kuruluyor Ekim ayından itibaren neredeyse kilitlenme noktasına gelen kredi musluklarının sıkışan vanası nihayet açılıyor. Tüketici ve kurumsal kredilerde başlayan hareketlenme krizden etkilenen başta otomotiv, tekstil ve inşaat olmak üzere sektörlere kısmi de olsa nefes aldırdı.
Geçen 10 günde tüketici kredilerindeki rahatlama yaşandığını ve bunu bayileri aracılığıyla hissettiklerini söyleyen Honda Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaaslan, "Bayilerden aldığımız bilgilere göre tüketici kredisi kullanım oranları yüzde 20'lerden 45'lere çıkmış. Merkez Bankası'nın faizlerde indiriminin etkisi ile birlikte bugün gelen seviyede aylık tüketici kredisi faizlerinde yüzde 1,64'leri gördük. Ekim öncesinde bu rakam yüzde 1,55 -1,60'lardaydı. Neredeyse aynı demektir, bu çok olumlu bir gelişme" dedi. Bu rahatlamanın otomobil satışlara etkisini düşünmek için çok erken olduğunu vurgulayan Karaaslan, "Bu henüz 10 günlük bir süreç. Ocak ayı otomotiv için dar bir dönemdir. Kredilerdeki rahatlamanın önümüzdeki dönemde satışlara olumlu yansıyacağını düşünüyoruz" dedi.

4 bankadan ziyaret
Merter Markalar Birliği ve Wenice Kids CEO'su Oktay Özdemir de krediler de yaşanan rahatlamanın sektörde hissedildiğini söyledi. Özdemir, "Gerçekten de ciddi derecede bir rahatlama var. Bu hafta içinde dört banka olası işbirliklerini konuşmak için bizi ziyaret etti. Piyasada bu krizin bir anlamda psikolojik olduğunun bir kanıtı da bu" dedi. Son dönemde bankaların yaklaşımını pozitif bulduğunu söyleyen Özdemir, "Bu krizin bu şekilde bir yaklaşımla hafif atlatılacağına inanıyorum. Bankacılar ile sektörler arasında güven telkin ediliyor. İletişimimiz tekrar kuruldu. Mevcut gelişmekte olan altyapısını koruyan şirketlerle bankalar arasında bir sorun yok" diye konuştu.
Colins Jeans CEO'su Nurettin Eroğlu da tekstil sektöründe yaşanan kredi sıkıntılarının azalmaya başladığına dikkat çekti. Eroğlu, "Ekim- kasım aylarında duymaya alıştığımız kredi sıkıntısı söylemleri giderek yerini rahatlamaya bırakıyor. Daha olumlu bir hava var, bankalar krediler konusunda yeniden güven telkin etmeye başladı" dedi.

Bankalar istekli
Kredi daralmasından etkilenen inşaatta da benzer gelişmeler gündemde. Bankalarda bir ay öncesine kıyasla kredi kullandırımında daha istekli bir tutum içinde olduklarını söyleyen Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya'da gelişmeleri şöyle anlattı: "Bu hem tüketici hem kurumsal krediler için geçerli. Son dönemde kredi vermekte tutucu davranan bankaların elinde belli bir birikim oluşmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından şu anda olumlu bir hava var. Çok hızlı bir düşüş olmaz ama faizler bir miktar daha inebilir diye düşünüyoruz. Sadece faiz oranı yeterli değil, projelerin fiyatlandırılması önemli. Bu döneme uygun projeler geliştirmek önemli. Biz bunu yaptık. Kurban Bayramından önce açıkladığımız projemizdeki 280 dairenin satışı gerçekleşti. Bugüne uygun bir proje olduğu için talep gördü. Planladığımız bir şeydi, devamını getireceğiz. Alıcılar istikrar ve güveni görürse alıma geçiyor. Ki bu ortamda özellikle seçimden sonra belli bir rahatlama olacaktır."

Referans, 16.01.2009