Borcuna sadık Türkler % 21 fazla harcayacak Türk halkı krizde kredi kartı harcamalarına yüklendi ve 2008'de kartla alışverişi yüzde 31 arttı. Tahmin 2009'da yüzde 21 artacağı yönünde..
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre kredi kartı harcamaları 2008'de yüzde 31 artarak 185 milyar TL'ye ulaştı. Aynı dönemde Avrupa'da artış yüzde 9 kaldı. Küresel krizin etkilerini artırmaya başladığı eylül ayı ile birlikte kredi kartı harcamalarında hafif azalma gözlemlense de, bayram ve yılbaşı harcamalarının yıl sonuna doğru devreye girmesiyle yeniden arttı. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, krize rağmen kredi kartı harcamalarında belirgin bir gerilemenin olmadığı belirtti.
TÜRKLER BORCUNA SADIK
Özinal, krize rağmen kredi kartı harcamalarının 2009'da yüzde 21 oranında artacağını tahmin ettiklerini belirtti. "2009 yılının ikinci yarısından itibaren ekonominin canlanması, üretim ve istihdamın artarak sektörlerin hareket kazanmasını bekliyoruz" diyen Özinal, "Buna paralel kredi kartı cirolarının yüzde 21 artarak 221 milyar TL seviyesine ulaşağını tahmin ediyoruz" dedi. Özinal, 2008 yılında sorunlu kredi kartı müşteri sayısının 430 bin arttığını ve toplam kredi kartı müşterileri içindeki payının yüzde 4.3 olduğunu açıkladı. Aynı oranın ABD'de yüzde 9.5, Avrupa'da ise yüzde 8 düzeyinde olduğunu vurgulayan Özinal, Türk halkının borcuna daha sadık olduğunu söyledi. Özinal, "Daha önceden de gördüğümüz gibi Türk halkı borcuna sadık. Bu nedenle, oranlarda önümüzdeki dönemlerde çok büyük gelişmeler olmaması haline önemli bir artış olmayacaktır" dedi. Özinal, toplam kredi kartı cirosu içinde takibe giden kredi miktarı oranın da yüzde 6.7 olduğunu sözlerine ekledi.

Kredi kartları 2008'de en yoğun olarak marketler ve benzincilerde kullanıldı. Marketlerde 30 milyar TL ile toplam harcamaların yüzde 15.56'sı gerçekleşti. Marketleri yüzde 15.50 ile akaryakıt ve yüzde 8.10 ile telekom sektörleri izledi. Tüketiciler perakende harcamalarının yüzde 70'lik kısmını kartlı ödeme ile gerçekleştirdi.
Sabah, 16.01.2009