KOBİ'leri ihracatçı yapacak 'dış ticaret koçları' aranıyor İhracatta ara eleman ihtiyacına cevap vererek istihdam yaratmak amacıyla "dış ticaret koçları" yetiştirilecek.
Akdeniz İhracatçılar Birliği'nin (AKİB) Avrupa Birliği'nden (AB) destek alarak yürüteceği bir projeyle, üniversite mezunu olup orta derecede dil bilen işsizlere, projenin ardından edindikleri deneyim ve teorik bilgiyle orta vadede ihracat alanında istihdam edilmeleri hedefiyle eğitimler verilecek. Katılımcılar, üretici KOBİ'lere dış ticaret konusunda koçluk yapmak üzere hazırlanacak.

AB'den 105 bin euro destek
Dış Ticaret Koçları (DTK) Projesi, AB'nin "İŞKUR Aktif İstihdam Tedbirleri Hibe Planı" adı altında 105 bin euroluk bir fonla desteklenerek 12 ayda tamamlanacak. Projeye dış ticaret koçu olmak üzere katılmak isteyenlerin 2 Şubat'a kadar AKİB'e başvurması gerekiyor.
Projeyle ilk etapta 30 kadın ve 20 erkek, 1 aylık bir eğitimle dış ticaret konusunda donanımlı hale getirilecek. Bu süreci başarıyla geçen 20 kişiyle sürdürülecek 2'nci aşamada ise mesleki yabancı dil, bilgisayar kullanımı ve kişisel gelişim eğitimleri verilecek.
9 aylık eğitim sürecini tamamlayan 20 dış ticaret koçu, 10 proje firmasıyla eşleştirilecek. Üretici KOBİ'lere veya portföyünü artırmak isteyen küçük ihracatçılara koçluk yapmaya başlayacak katılımcılar, bu firmalarla 3 ay birlikte çalışacak. Çalışmalarda ilk olarak firmaların güçlü ve eksik yanlarıyla avantajları gibi faktörleri inceleyecek olan katılımcılar, firma için bir ihracata geçiş stratejisi ortaya koyacak. İlgili firmaya teslim edilecek strateji doğrultusunda eksiklerin giderilmesi sağlanarak ürün, pazar, potansiyel müşteri ile fuar araştırması yapılacak. Fuar katılımı ve potansiyel müşterilere ürün numunelerinin gönderilmesi gibi çalışmaların da yer aldığı program, ilk ihracatın yapılmasıyla tamamlanacak.

Referans, 15.01.2009