TÜİK YANLIŞINI 4 SAATTE GÖRDÜ

Resmi büyütmek için tıklayın
Tüik Dün Açıkladığı Sanayi Üretimi Rakamını 4 Saat Sonra Düzeltince, Sanayi Üretiminde 86 Ayın Rekor Küçülmesi Ortaya Çıktı.
TÜİK dün açıkladığı sanayi üretimi rakamını 4 saat sonra düzeltince, sanayi üretiminde 86 ayın rekor küçülmesi ortaya çıktı. Tekstilde ’yüzde 40 büyüme’ yaşandığı bilgisine dayanılarak sabah saatlerinde yüzde 11.9 olarak açıklanan düşüş, bu hatanın telafi edilmesiyle birlikte yüzde 17.6’a yükseldi. TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak, kamuoyundan özür dilerken, bunun tamamen bir maddi hata olduğunu açıkladı.
KÜRESEL krizle birlikte daralan talep sanayi sektöründeki etkisi artarken, kafalar da karıştı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayına ilişkin sanayi üretim üretim rakamını ve buna bağlı olarak da 2008 yılına ilişkin üretim rakamlarını açıkladı. Ancak kısa bir süre sonra, tekstil imalatında yapılan bir hatanın hesapları karıştırdığı ortaya çıktı. TÜİK bu hatayı düzeltince, Aralık 2008’de yaşanan 17.6’lık düşüşün sadece bu yılın değil, 2001 krizinden bu yana yaşanan en büyük daralma olduğu ortaya çıktı.
Tekstil şaşırttı
2008 yılında sanayiinin ilk açıklanan rakamda olduğu düşüşün yüzde 11.9 değil, gerçekte 17.6 olmasının nedeni ise tekstil ürünleri imalatındaki hatalı veriden kaynaklandı. TÜİK’e göre tekstil sektörü 2008’in son ayında yüzde 40 büyüme kaydetmişti. TÜİK’in aylık sanayi üretim endeksine ilişkin ek bilgilerde yer alan sektör verilerinde tekstil ürünleri imalatında yüzde 40’lık bir büyüme vardı. Ancak başta tekstilciler olmak üzere bu müthiş büyüme herkesi şaşırttı. Bu yanlışı fark eden TÜİK yetkilileri hemen hatanın nedenini araştırmaya başlarken, tekstilciler ve gazeteciler de işin aslını araştırmaya başladı.
86 ayın rekoru
TÜİK, yapılan incelemeler sonucunda tekstil ürünleri imalatındaki rakamın hatalı girildiğini fark etti. İlk açıklamanın üzerinden 4 saat kadar geçtikten sonra, bu sektörde yüzde 40 büyüme değil tersine yüzde 23.7 olarak düzeltti. Yapılan düzeltmede bunun nedeni ’maddi hata’ olarak gösterildi. Bu açıklamanın ardından ’TÜİK nasıl böyle hata yapabildi’ konusu gündeme gelirken, bu konudaki eleştiriler 2001 krizinden bu yana yaşanan en büyük düşüşün yaşanmasını gölgeledi. Ancak revize rakam aralık ayındaki yüzde 17.6’lık düşüş 86 ayın en büyük düşüşünü gösterdi. 2001 krizi sonrasında ilk kez kasım ayında çift haneli küçülen (eksi yüzde 13.9) sanayi üretimindeki kan kaybı aralıkta da sürdü.
Yıllık düşüş 0.9
Bu düzeltmeden sonra 2007 yılında 6.9 büyüyen sanayi üretiminin 2008 yılında yüzde 0.9 azaldığı netleşti. Bir önceki açıklamada, bu rakam yüzde 0.4 olarak duyurulmuştu. TÜİK’in düzeltilmiş verilerine göre 2008’de, imalat sanayinde yüzde 1.8 gerileme, madencilik sektöründe yüzde 7.5, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 3.8 üretim artışı görüldü. Bir önceki yıl ise üretim, imalat sanayinde yüzde 6.6, madencilik sektöründe yüzde 8.3, elektrik, gaz ve su sektöründe ise yüzde 8.7 artış vardı. İmalat sanayi alt sektörleri itibarıyla değerlendirildiğinde ise aralıkta, geçen yılın aynı ayına göre üretimde en yüksek düşüş oranı yüzde 57.3’lük gerilemeyle radyo, TV, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatında gerçekleşti.
TÜİK: Maddi hata yaptık, kamuoyundan özür dileriz
TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak, rakamlardaki yanlışlığın ve yapılan ilk yanlış açıklamanın nedinini ’maddi hata’ olarak açıklarken, kaumoyundan özür diledi. Açıklamayı yaptıktan hemen sonra rakamlarda bir yanlışlık olduğunu fark ettiklerini, ardından hemen düzeltme yoluna gittiklerini söyleyen Toprak, "Şimdi de bu hatanın tam olarak nereden kaynaklandığını bulmaya çalışıyoruz. Veri girişi sırasında bir voltaj kayması mı yaşandı, yoksa manyetik ortamda bir hata mı oldu buna bakıyoruz" dedi. Bu hatanın TÜİK’in güvenilirliğini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorumuza "TÜİK 26 bölgeden 81 ilin veri girişlerini yapıyor. TÜİK olarak doğru rakamları vermekle mükellefiz, kurum kendi hatasını fark ettiğinde gerekli düzeltmeyi yaparak bu konudaki tavrımızı gösterdiğimizi düşünüyorum. Hatamızı hemen telafi etmek yoluna gittik" derken, kamuoyundan özür de diledi. Bu yahlıştan dolayı ’çok üzgün’ olduklarını dile getiren Toprak, "Tedbirlerimizi çok sıkı bir şekilde alacağız. Bununla ilgili bir soruşturma başlattık. Onun sonucuna göre gerekeni yapacağız. En geç bir hafta içerisinde en ince detayına kadar çıkarırız ve gerekli tedbirleri alırız, kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.
Büyüme beklentisi yüzde 0’a geriledi
MERKEZ Bankası’nın şubat ayı birinci dönem beklenti anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 7.55’ten yüzde 7.22’ye geriledi. Yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 0.4’ten yüzde 0’a, yıl sonu cari açık beklentisi ise 24.9 milyar dolardan 23.27 milyar dolara geriledi. Dolar kuru beklentisi ise 1.6320 TL’den 1.6546 TL’ye yükseldi.
Düşüş böyle sürerse önümüzdeki aylarda işimiz daha da zor
İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, sanayi üretimindeki düşüşe ilişkin olarak, "Düşüş eğilimi aynı şekilde devam ettiği takdirde, önümüzdeki aylarda bizleri çok daha zor günler bekliyor demektir" dedi. Sanayi üretiminin son 5 aydır aralıksız azaldığına dikkat çeken Küçük, şu değerlendirmeyi yaptı: "Azalış oranının her ay daha yüksek çıkması vahim. Ağustosta yüzde 3.6 ile başlayan azalış kasımda yüzde 13.3’e, aralıkta ise yüzde 17.6’ya yükseldi. Bu oranlar, sanayimizin nasıl bir darboğazla karşı karşıya olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Sanayi üretiminin 7 yıl aradan sonra küçülmesi, kalkınma ve insanlarına iş yaratma mecburiyetinde olan Türkiye adına büyük bir kayıp ve üzücü. Daha da üzücü olanı, öncü göstergelerin 2009’un da kayıp bir yıl olacağı yönünde gelişmesi. 2008, asıl sıkıntıyı 2009’a miras bırakarak bitti." BEN BÖYLE HATA GÖRMEDİM Hürriyet Gazetesi yazarı Erdal Sağlam, yapılan hata ile ilgili olarak, "25 yıllık gazeteciyim hiç böyle bir hata görmedim" dedi. Yaşanan olayda bir kasıt olduğunu düşünmediğini kaydeden Sağlam, "zaten kasıt olsa düzeltme yapmazlardı" dedi.

10.02.2009 02:15 [1600260]

haberler.com