SARKOZY, 2.5 MİLYON ÇALIŞANDAN ÜRKTÜ

Resmi büyütmek için tıklayın
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Fabrika Kapatmayın, İşçi Çıkarmayın" Şartıyla Renault ve Psa Grubu'na Toplam 6 Milyar Euro Destek Verme Kararı Aldı.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Fabrika kapatmayın, işçi çıkarmayın" şartıyla Renault ve PSA Grubu’na toplam 6 milyar Euro destek verme kararı aldı. FRANSA, küresel ekonomik kriz döneminde zor günler geçiren otomotiv üreticileri Renault ve PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’na 6 milyar Euro kredi yardımı yapacak. 5 yıl süreli krediden yararlanacak olan otomotiv şirketlerine Fransa’daki fabrikalarını kapatmama ve işçi çıkarmama şartı koşulacak. Renault ve PAS Grubu arasında eşit paylaştırılacak olan 6 milyar Euro’luk kredi için faiz oranı yüzde 6-7 olacak. Otomotiv sektörünün normal koşullarda aldığı kredilerde faiz oranı yüzde 11-12’yi buluyor.

Daha önceki 1.3 milyar Euro
Fransa hükümeti daha önce de otomotiv sektörüne deste amacıyla 1.3 milyar Euro’luk bir paket açıklamıştı. Buna göre yeni araç satışlarını canlandırmak isteyen hükümet, bir anlamda hurda teşviki getirmişti. Yaşı 10 yılı aşan araçlarını trafikten çekenler, yeni araç alımında 1000 Euro’luk teşvikten yararlanma fırsatına kavuşuyor.
Fransa’nın otomotiv sektörüne verdiği destek 6 milyar Euro’luk krediyle birlikte 7.3 milyar Euro’ya çıktı. Fransız Le Ligaro, Lec Echos ve Le Monde gazeteleri, otomotiv sektörüne yapılacak yardımın ülke için önemine işaret ederek, Renault Grubu Başkanı Carlos Ghosn ile PSA Grubu CEO’su Christian Streiff’in Fransa’daki fabrikaları kapatmama yanında üretimlerini maliyetlerin daha düşük olduğu ülkelere kaydırmama garantisi verdiklerini yazdılar.
Ar-Ge’ye yatırım, prime sınır
Devletin yüzde 15 ile ortak olduğu Renault’nun yanı sıra PSA Grubu’nun ucuz kredi desteğinden yararlanmak için şu şartları yerine getirmesi gerekiyor:
Fransa’da hiçbir fabrika kapatılmayacak
Fransa’da hiçbir çalışan işten çıkarılmayacak.
Alınacak kredi Ar-Ge yatırımlarında kullanılacak.
Hissedarlara dağıtılacak kár paylarına sınır getirilecek.
Çalışanlara verilecek olan primler de sınırlandırılacak.
100 milyar Euro’yu buluyor
Fransa ekonomisi açısından otomotiv sektörünün büyük bir önemi bulunuyor. Avrupa’nın en büyük ikinci otomotiv sektörüne sahip olan Fransa’da sektör, 2.5 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor. Renault ile PSA Grubu toplamda yıllık 5.5 milyon araç satışı gerçekleştiriyor. İki şirketin yıllık cirosu ise 100 milyar Euro’yu buluyor. Öte yandan, Kredi desteğinin İsveçli AB Volvo bünyesindeki Fransız kamyon üreticisi Renault Trucks’a da verilebileceği belirtiliyor.
Rakamlarla PSA Grubu
Markaları: Peugeot ve Citroen.
2008 üretimi: 2.9 milyon adet.
Çalışan sayısı: 211 bin kişi.
Fabrika sayısı: 30 adet (15’i Fransa’da).
2007 cirosu: 60.6 milyar Euro
Rakamlarla Renault
Markaları: Renault, Dacia ve Renault Samsung Motors
118 ülkede faaliyet gösteriyor.
2007 satışları: 2.4 milyon adet.
2007 cirosu: 40.6 milyar Euro.
Çalışan sayısı: 127 bin kişi. Renault ve PSA için Türkiye önemli FRANSIZ Renault ve PSA Grubu için Türkiye’deki üretim büyük önem taşıyor. Renault, Oyak ile 1969’da kurduğu ortaklıkla Bursa’da üretim yapıyor. Oyak Renault, yıllık 360bin adetlik üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip tesisi. Tofaş da, ’Minicargo’ projesi kapsamında, küçük hafif ticari araç modelleri Peugeot Bipper ve Citroen Nemo’yu üretiyor.

10.02.2009 01:36 [1600198]


haberler.com