BANKACILIK SORGULANIYOR


İflas Noktasına Gelen İki Bankanın Görevinden Ayrılan Eski Yöneticilerinin, Avam Kamarası'nın Hazine Komisyonu Üyesi Milletvekillerine, Yaşanan Finansal Krizle İlgili Bilgi Vereceği Bildirildi.
İngiltere'de iflas noktasına gelen iki bankanın görevinden ayrılan eski yöneticilerinin, Avam Kamarası'nın Hazine Komisyonu üyesi milletvekillerine, yaşanan finansal krizle ilgili bilgi vereceği bildirildi. Devletin bankalara yönelik kurtarma operasyonunun merkezinde bulunan iki kuruluş olan Royal Bank of Scotland ve HBOS'un eski yönecileri Sir Fred Goodwin ve Andy Hornby'nin de aralarında bulunduğu bankacıların, bankaları devletin kurtarma operasyonuna mahkum ederek batma noktasına getiren hatalar üzerinde sorulan soruları yanıtlamak durumunda kalacakları belirtiliyor.

Özellikle Royal Bank of Scotland'ın yakın zamanda devletin 20 milyar sterlinlik kurtarma operasyonuyla ayakta tutulduktan sonra çalışanlarına 1 milyar sterlin tutarında temettü dağıtmaya kalkmasıyla yeniden gündeme gelen, bankalardaki bonus sisteminin de komisyonun bankacılara soracağı sorular arasında yer alacağı belirtiliyor.
Komisyonun daha sonra da devletin yardımına ihtiyaç duymadan ayakta kalan bankaların yöneticilerini dinlemeye başlayacağı bildirildi. Bilindiği gibi devletin geçen sonbahar gerçekleştirdiği banka kurtarma operasyonu sonucunda Royal Bank of Scotland'ın yüzde 70'lik hissesi devletin eline geçmişti. Devletin banka kurtarma operasyonu sırasında kurtarılan bankaların yöneticilerinin bu yıl temettü alamayacağı hükmü de şart koşulmuştu. HBOS'un da yüzde 40 oranındaki hissesi devletin elinde bulunuyor.

(Anadolu Ajansı) 4 saat önce.. [1600335]


haberler.com