BDDK BAŞKANI BİLGİN: BANKALARIMIZ KRİZE YIĞINAKLA GİRDİ

Resmi büyütmek için tıklayın
Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türk Bankalarının Krize Yığınakla Girdiğini Söyledi. Globalleşen Dünyada Türkiye'nin Gelişmelerden Bağışık Olamayacağını Belirten Bilgin, "Talebin Düştüğü, İhracatın Daraldığı, Büyümenin Düştüğü Ortamda Bankalarımızın Etkilenmemesi İmkansızdır.
Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türk bankalarının krize yığınakla girdiğini söyledi. Globalleşen dünyada Türkiye'nin gelişmelerden bağışık olamayacağını belirten Bilgin, "Talebin düştüğü, ihracatın daraldığı, büyümenin düştüğü ortamda bankalarımızın etkilenmemesi imkansızdır. Ama bu sefer krize yığınakla girdi ve bizde toksit ürünler yok." dedi.
Bilgin, Sermaye Yeterlilik Rasyosu konusunda bankaların sağlam durduğunu belirterek; sistemin, 2007 yıl sonu seviyesini koruduğunu kaydetti. Yılsonu itibariyle hiçbir bankanın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 13'ün altına düşmediğine dikkat çeken Bilgin, bu başarı ile Batı bankalarına ve IMF'e danışmanlık hizmeti verebileceklerini belirtti.
Türk bankacılığının yaygın müşteri ağının hakim olduğu bir bankacılık olduğunu belirten Bilgin, diğer avantajları da sıraladı: "Bireysel kredilerin GSMH içindeki payı çok yüksek değil, konut kredilerine geç başladık ve faizler sabit, 2007'den itibaren bazı politik ve ekonomik gelişmeler sebebiyle bankacılık olarak hafif fren yaparak geldik ve bankacılarımızda kriz tecrübesi mevcut."
Bilgin, Türk Bankacılık Sistemi 2008 Sonuçları ve 2009 Beklentileri konulu basın toplantısı düzenledi. Küresel krizin ABD, Euro bölgesi, İngiltere ve Japonya gibi büyük gelişmiş ülkelerde bozulma sürecini devam ettirdiğini dile getiren Bilgin, imalat sanayi verilerinin ise tarihi dip seviyelerine indiğini kaydetti. 2009 yılı içerisinde birçok ülkede negatif ekonomik büyüme olacağının kesin olduğunu aktaran Bilgin, krizin ikinci boyutunun finansal boyutta yaşanacağını aktardı. Bilgin; dünya ülkelerinin kurtarma paketlerine rağmen finans sektöründe bankacılığın 803 milyar dolar, sigortacılığın 151 milyar dolar, mortgage finans şirketlerine 114 milyar dolar zarar yazılmasının önlenemediğini ifade etti. Bilgin, Türkiye ekonomisini değerlendirmek için konuşmasına, "Finansal istikrarın sağlanması ve Bankacılık sektörünün sağlıklılığı para ve maliye politikalarındaki başarının ön koşuludur." sözleriyle başladı. Türkiye'nin global krize karşı ağrı kesicilerle idare etmesinin en önemli sebebinin bankacılık sisteminin sıhhati ve ayaklarının yere sağlam basmasından kaynaklandığını ifade eden Bilgin, "2008 yılı sonunda toplam 49 banka, 9304 şube ve 182.667 çalışanımızla yola devam ediyoruz.
Şube sayımız bir yılda 1. 180 ile yüzde 15, personel sayısı ise 14.904 yüzde 9 artmıştır." dedi. Ekim-Kasım-Aralık 2008'i kapsayan üç aylık dönemde 268 yeni şube açıldığını, personel sayısının da bin 140 kişi arttığını vurgulayan Başkan Bilgin, "Bankalarımız böyle bir dönemde dahi batılı muadillerinin aksine planlanan şube açılması ve personel alımını kesmemişlerdir." diye konuştu.
Kredilerin takibe dönüşüm oranı hakkında bilgi veren Bilgin, 2007 sonunda yüzde 3,5 olan oranın 2008 sonunda yüzde 3,6'ya yükseldiğini aktardı. 2008 sonunda Türk Bankacılık Sistemi'nin aktif toplamının 733 milyar TL düzeyine ulaştığını söyleyen Bilgin, GSMH içindeki payının yüzde 75 seviyesinde bulunduğunu kaydetti. Banka kredilerinin toplamı, geçen yıl sonunda 368 milyar TL olduğunu kaydeden Bilgini, kredilerin toplam aktifin yüzde 50'sini oluşturduğunu belirtti.

KREDİLER YÜZDE 29 ARTTI

2008 yılı boyunca kredilerin, yüzde 29 oranında artarak 368 milyar TL'ye ulaştığını dile getiren Bilgin, "Eylül 2008 sonrası, Ekim- Kasım-Aralık 2008'de ise artış oranı sadece yüzde 1.8'dir. Bankalarımız aslında 2007'nin sonlarına doğru hızlarını yavaşlatmışlardı ancak yavaşlama 2008 yılının 4. çeyreğinde çok keskinleşmiştir." diye konuştu.
Ekonomideki daralma, işsizlikteki artış gibi nedenlerle genel olarak tüm kredilerde özellikle bireysel kredilerde takip oranlarının artacağını kaydeden Bilgin, Türkiye'nin bu konuda da avantajlı bulunduğunu ifade etti. 71 milyon kişiden, konut kredisi kullanan kişi sayısının 785 bin olduğunu aktaran Bilgin, Türk bankalarının verdiği kredilerin sabit faizli olduğunu müşterilerin uygun faizlerle borçlandığını dile getirdi. En riskli alanın kredi kartları olarak açıklayan Bilgin, "Krizin en şiddetli dönemlerinde kredi kartlarındaki takip oranının yüzde 7'ler düzeyine ulaştı. Önümüzdeki aylarda özellikle kredi kartlarındaki bu oranın bir miktar daha yükselmesi beklenebilir." dedi. Bilgin, Japon Yeni ile bireysel kredi pazarlaması yapan bankaları sert dille eleştirerek, "Kendinizin kullanmadığı, riskli gördüğü enstrümanları bu halka pazarlamayın." uyarısında bulundu.

"BATI BANKALARINA VE IMF'E DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREBİLİRİZ"

Sermaye Yeterlilik Rasyosu konusunda bankaların sağlam durduğunu belirten Bilgin, sistemin, 2007 yıl sonu seviyesini koruduğunu kaydetti. Yılsonu itibariyle hiçbir bankanın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 13'ün altına düşmediğine dikkat çeken Bilgin, bu başarı ile Batı bankalarına ve IMF'e danışmanlık hizmeti verebileceklerini belirtti.
Konuşmasının son bölümünde, 2009 öngörülerini sıralayan Bilgin, önümüzdeki dönemde belirgin olarak ortaya çıkacak riskin kredi riski olacağını dile getirdi. Bu alanın üzerinde dikkatle durduklarını kaydeden Bilgin, denetimin şiddetinin artacağını söyledi. "Bazı bankalarımız konumlarını tekrar değerlendirebilirler. Sorun varsa, sermaye koyacak güç de yoksa, yol haritasını hızla değiştirmek en güvenli çözümdür." diyen Bilgin, Türk bankacılığına katılabilecek yeni bankalarla ilgili şart koştu: "Yeni yüzlerin sisteme bir şeyler katabilecek güçte ve itibarda olmalarıdır. Nitekim lisans konusundaki hassasiyetimizin doğruluğu bu dönemde test edilmiştir." Bilgin konuşmasının sonunda bankalara çağrıda bulundu: "ABD, Avrupa… Pek çok ülke ile karşılaştırıldığında bankalarına para enjekte etmeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu, Bankacılığımızın geldiği noktanın en önemli sebebinin; 2001 krizindeki yüklü maliyeti ödedikleri vergilerle karşılayan ve şu anda faaliyette bulunan bankaları da bu anlamda destekleyen halkımız ve halkımızın özverisi olduğunu, Bankacılarımızın bu dönemdeki esas görevinin halkımızın bu fedakârlığına layık olmaya çalışmak olduğunu belirtmek istiyorum."

EN FAZLA KREDİ (KURUMSAL VE TİCARİ)

Toplam 368 milyar TL kredinin yüzde 44'ü kurumsal ve ticari, yüzde 32'si bireysel, yüzde 24'ü ise KOBİ kredileri

TAKİPTEKİ KREDİ

Konut Kredisi takipteki kişi sayısı 10 bin, taşıt kredisi takipteki kişi sayısı 28 bin, ihtiyaç kredisi takipteki kişi sayısı 268 bin, diğer bireysel kredilerde takipteki kişi sayısı 366 bin ve kredi kartı takipteki kişi sayısı bin 564 bin olmak üzere toplam 2 bin 170 bin bireysel kredi müşterisi takip hesaplarında izleniyor. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 2 saat önce.. [1600537]


haberler.com