GÜZELBAĞ'A ENDÜSTRİ PARKI KURULACAK

Resmi büyütmek için tıklayın
Antalya'nın Alanya İlçesine Bağlı Güzelbağ Beldesi'nde 'Endüstri Park Projesi' Hayata Geçirilecek. Proje Sayesinde Bölge Ekonomisinin Canlanması ve Beldenin Teknolojik Yatırımların Merkezi Haline Gelmesi Hedefleniyor.
Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Güzelbağ Beldesi'nde 'Endüstri Park Projesi' hayata geçirilecek. Proje sayesinde bölge ekonomisinin canlanması ve beldenin teknolojik yatırımların merkezi haline gelmesi hedefleniyor. Alanya Kaymakamlığı, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ALSİAD) öncülüğünde hazırlanan proje, toplam bin dönüm arazi üzerine kurulmayı öngörüyor. Oluşturulacak tekno park, organize sanayi bölgesi (OSB) lojistik ve staj bölgelerinden oluşacak, teknolojik yatırımlar yapılacak. Her türlü proje, tekno parkta çalışma hayatına destek verilecek. OSB'de beyaz eşya, otomotiv sektörlerine yönelik katma değeri yüksek fabrikalar açılacak. Fabrika açanlara da 10 yıllık vergi muafiyeti uygulanacak. Lojistik bölge ise Alanya ve çevresinde ürünleri depolama alanı olacak. Projenin son ayağında ise üniversite öğrencileri için staj bölgesi yapılacak. Üniversite öğrencileri açılan fabrikalarda staj yaparak kendilerini geliştirme imkanı elde edecek. Gazi Üniversitesi yetkilileri bölgede fizibilite çalışmaları yaptı. Çalışmalar rapor haline getirilerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na gönderildi.

Güzelbağ Belediye Başkanı Mahmut Kaplan, proje sayesinde endüstrinin kalbinin beldelerinde atacağını söyledi. Projeyi duyan işadamlarının bölgede yatırım için incelemelere başladığını anlatan Kaplan, sadece Türkiye'den değil yurtdışından da yatırımcıların dikkatini çekeceğini aktardı. Projenin ilk etapta bin dönüm arazi üzerine yapılacağını ifade eden Kaplan, bölgenin daha sonra kademeli olarak büyütüleceğini anlattı. Antalya OSB'nin 10 yıl önce 3 fabrika ile hizmet vermeye başladığını hatırlatan Kaplan, "Şu anda Antalya OSB 103 fabrikaya ulaştı. Bu fabrikalarda yaklaşık 8 bin daimi işçi istihdam ediliyor. Fabrikaların yanında küçük iş kollarını da saydığımız zaman OSB'de 50 bine yakın insan çalışıyor. Güzelbağ OSB'miz açıldığı zaman şu anki bin 200 kişilik nüfusumuz 25 bin'e ulaşacaktır." dedi. Kaplan, proje içinde bulunan staj bölgesinin de büyük öneme sahip olduğunu, üniversite öğrencilerine kapıların açılarak eğitilmelerine vesile olacaklarını, böylece hem ekonomik anlamda hem de istihdam anlamında büyük yol kat edileceğini kaydetti. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 2 saat önce.. [1600585]