'KRİZ KAPTANI' İSTİYORLAR

Resmi büyütmek için tıklayın
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Patronlar Hükümetten Ekonomik Krize Karşı Acilen Bir Tedbirler Paketi Beklentisi İçinde Olduğunu İfade Etti.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) düzenlediği Danışma Konseyi Toplantısı'nda patronlar hükümetten ekonomik krize karşı acilen bir tedbirler paketi beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Toplantının ardından yayınlanan bildiride ''Hükümet, krizi yönetememiş ve gerekli güven ortamını sağlayamamıştır" eleştirisi yapılırken, Başbakan'ın krizin yönetimi için bir kaptan tayin etmesi gerektiği belirtildi.
TİSK Danışma Konseyi Toplantısı, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren ve Ethem Sancak başta olmak üzere, iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgubilik, dünya ekonomisinde bir yangın olduğunu, değişik ülkelerde tedbir paketleri ile yapılan söndürme girişimlerinin ancak alevleri bastırdığını kaydetti. Dışarıdan gelen alevlerin her geçen gün Türkiye'yi sardığına işaret eden Kutadgubilik, "Türk sanayinin küçük-büyük her işletmesi bu yangını hissediyor, işçisi işvereni alevler içinde kalıyor.'' diye konuştu. Bu belirsizlik süreci içinde şu ana kadar Hükümetten kendilerine yöneltilen tavsiyelerin bugüne kadar yaşanan ağır krize çözüm getiremediğini dile getiren Kudatgobilik, bugün durumun ciddiyetinin Hükümetçe de anlaşıldığını, geçen perşembe günü apar topar toplanan Ekonomik ve Sosyal Konsey'de, krizin varlığı ve olayın ciddiyetinin görüldüğünün ortaya konulduğunu kaydetti. Kudatgobilik, şöyle konuştu: ''Evet bazı tedbirler aldılar, bazı bakanlıklar kendi inisiyatifleri ile bir şeyler yaptılar ama bütün tedbirler palyatif ve dağınık kaldı, yeterli olmadı. Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısında Hükümet üyelerine hitaben söylediğimiz gibi, bu kriz iyi yönetilmedi ve halen de iyi yönetilemiyor.''
Toplantıda konuşan işverenler de dünya ekonomisindeki belirsizliğin Türkiye'yi olumsuz etkilemeye devam edeceğini vurguladı. Acilen çözüm üretilmesi gereken sorunlar olduğuna işaret eden Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Hükümetin krize bir komutan tayin edemediğini söyledi.
İşadamı Sedat Aloğlu ise, dünya ekonomisinde yaşanan krizin Türkiye'yi etkilemesinin önüne geçilemeyeceğini belirterek, "Yapılması gereken krizi minimize etmek. Kriz kaptanına ihtiyaç var. Başbakan Yardımcısı var ancak bugüne kadar geride kalmış bir kaptan o. Bu dönemde ipler bir elde toplanmalı ve anında karar alınmalıdır. Kriz masasının başında Başbakan'ın oturmasını beklemeye hakkımız yok. " şeklinde konuştu.
TİSK Danışma Konseyi toplantısının ardından yayınlanan bildiri TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler tarafından okundu. Bildiride, küresel krizden önce de ciddi sorunlar yaşayan reel sektörün krizin yansımasıyla birlikte buhrana sürüklendiği, bugün ekonominin adeta durma noktasına geldiği ifade edildi. Bu bakımdan hükümetin önceliğinin ekonomi olması, siyasetteki başarının ekonomiye bağlı olduğunun unutulmaması gerektiği vurgulanan bildiride, hükümetin krizi tam karşılayacak paketi ortaya koyamadığı savunuldu. Bildiride, "Bu yönüyle hükümet, krizi yönetememiş ve gerekli güven ortamını sağlayamamıştır. Hükümetin yerel seçimlere ve dış politik gelişmelere öncelik vererek sanayi işletmelerinde yaşanan ciddi sorunlara adeta 'kendi çözüm yolunu bul' şeklinde yaklaşması büyük bir hatadır.'' denildi.

TİSK'İN HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİ

- Türk sanayine yönelik acil tedbir planı hazırlanıp açıklanmalı
- Hükümetin birinci önceliği talebi canlandırmak olmalı
- Sosyal politikalar istihdam maliyetlerini azaltmalıdır
- Sosyal güvenlik sisteminin yükü işverenin sırtına bırakılmamalıdır

(CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 1 saat önce.. [1600700]