BAKAN TÜZMEN: NARANCİYE İHRACATI YÜZDE 31 ARTTI

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Naranciye İhracatında Yüzde 31 Oranında, Yaş Sebze ve Meyve İhracatıda Yüzde 26 Oranında Artış Olduğunu Söyledi.
Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, naranciye ihracatında yüzde 31 oranında, yaş sebze ve meyve ihracatıda yüzde 26 oranında artış olduğunu söyledi. Bakan Tüzmen, Meclis'ta basın mensuplarının, dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye'ye yansımaları ile ilgili sorularına cevap verdi. Tüzmen'e, bugün bazı basın organlarında yer alan 'yeni bir kriz daha geleceği' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, ABD ve Avrupa piyasalarına bakıldığında böyle bir beklentinin olduğunu belirterek, "Öyle bir kasılma var. Öyle bir dalga boyutuna göre bizim de çalışmalarımızı ayarlamamız gerekiyor." dedi.


"PAKETLERİN YETERLİ OLMADIĞINA DAİR BEKLENTİ VAR"

Tüzmen, kendilerinin, yaşanan krize karşı hazırlıklarını yaptıklarına işaret ederek, "Ancak açılan paketlerin dışarda yeterli olmadığına dair, uluslararası basını izliyorsanız böyle bir beklenti var. Arkadaşlarımızın yaptığı ekonometrik analizler var. Buna göre, biz de ince analizlerimizi yaparak, bu kadar sıkıntının arasında dış ticaretin fazla etkilenmemesi için çalışıyoruz. Görüyorsunuz, etkileniyor zaten. Daha fazla etkilenmemesi için çeşitli çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

NARANCİYE İHRACATI ARTTI

Yaşanan krize rağmen naranciye, yaş sebze ve meyve ihracatında artış yaşandığını ifade eden Tüzmen, "Bunun arasında çok iyi giden bir çalışmayı başlattık. Naranciye tanıtım kampanyasını başlaşttık. İlk defa Mersin'de başlama vuruşunu yaptık. Artık Fındık Tanıtım Grubu gibi Naranciye Tanıtım Grubu da bu çalışmayı yapacak. Şu anda yüzde 31 oranında naranciyede ihracat artışı var, bütün yaşanan sıkıntılara göre. Yaş sebze ve meyvede yüzde 26 ihracat artışı var. Böyle artırabileceğimiz kalemler üzerine ağırlık sağlamaya çalışıyoruz. Komşu ve çevre ülkelerdeki turlarımızı da devam ettirerek, çalışmalarımız sürdüyoruz." dedi.

"SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ DÜŞÜŞ DIŞARDAKİ DARALMANIN TÜREVİ"

"Sanayi üretimindeki düşüş neyi gösterir ?" sorusuna ise Tüzmen, şu şekilde cevap verdi: "Sanayi üretimindeki düşüş dışardaki daralmanın, talebin türevidir. Dışardakı talebin birinci türevinde ihracatı, ikinci türevinde sanayi üretimini görürsünüz. Türkiye'de de yatırımın birinci türevinde üretimi görürüsünüz. İkinci türevinde ihracatı görürsünüz. Tam tersi. Dolasıyla dışarda talep daraldığı için dış dünyaya dayalı ihracat yaptığımız için tabii ki talep daralmasına karşı sanayi de kendisini stok seviyesini azaltmak zorunda, üretimini biraz kesmek zorunda. Otomotiv fabrikalarını görüyorsunuz, arkası arkasına talep düşüşleri yaşandığı zaman onlarda fazla stok olmasın diye üretimlerini kısıyorlar. Bunlar, Türkiye'nin küreselleşmesiyle alakalı, dış dünya, Avrupa Birliği'ne talebine ne kadar dayalı olduğunun göstergesi." dedi.

"MEVCUT DURUMLA DEVAM EDECEĞİZ" "Büyüme hedeflerinin düşürülmesi söz konusu mu ?" yönündeki soruya ise Tüzmen, "Yaptığımız çalışma ortada. Bununla ilgili arkadaşlarımızla ilgili biraraya gelir, ondan sonra gerekirse değerlendirmeler yaparız. Şu anda mevcut durumla devam edeceğiz." diye cevap verdi. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 2 saat önce.. [1600729]