BAKAN ŞİMŞEK: KRİZİN, REEL SEKTÖRDEN FİNANS SEKTÖRÜNE GERİ DÖNECEĞİ ENDİŞELERİ YAŞANIYOR

Resmi büyütmek için tıklayın
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Finans Sektörü Boyutuyla Başlayan Krizin, Şu Anda Reel Sektöre Yansımış Durumda Olduğunu Belirterek, "Şimdi Reel Sektörden Finans Sektörüne Geri Bir Dönüş Olabilir mi, Olumsuz Bir Etki Olabilir mi Kaygıları Var.
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, finans sektörü boyutuyla başlayan krizin, şu anda reel sektöre yansımış durumda olduğunu belirterek, "Şimdi reel sektörden finans sektörüne geri bir dönüş olabilir mi, olumsuz bir etki olabilir mi kaygıları var. Ama, Türkiye'nin bankacılık sektörü bu krize son derece sağlam bir yapıda yakalandı; Türkiye, temelleri sağlam olduğu için bu krizden güçlü şekilde çıkacak'' dedi. Şimşek, IMF ile ilgili yeni bir gelişmenin olmadığını da söyledi.
Bakan Şimşek, Grand Otel'de Gaziantep il ve ilçe başkanları ile belediye başkan ve adaylarıyla basına kapalı toplantıda biraraya geldi. Şimşek, 1.5 saat süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, sanayi üretiminin yıllık bazda 2001 yılından bu yana ilk kez küçüldüğünü ve Merkez Bankası'nın yıl sonu büyüme hedefini sıfıra çektiğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine Şimşek, sanayi üretimini etkileyen birkaç faktör bulunduğunu, bunlardan birisinin ihracat olduğunu ifade etti.
Şimşek, "Dikkat ederseniz sanayi üretiminde en fazla düşüşü sağlayan sektörler ihracat ağırlıklı sektörlerdir. Mesela, otomotiv üretimi aralık ayında yüzde 52 civarında düşmüş. Niye ? Çünkü, biz ürettiğimiz, neredeyse 1,2 milyon aracın yüzde 80'ini ihraç ediyoruz ve bunun da önemli kısmını Avrupa'ya ihraç ediyoruz. Ama, Avrupa çok büyük sıkıntı içinde olduğu için, talepte büyük daralma yaşandığı için maalesef o sanayi üretimine, istihdamına olumsuz şekilde yansıyor. Burada sadece konum Türkiye ile ilgili değil. Sanayi üretimindeki düşüşün arkasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi dışarıdaki talep daralmasıdır. İkincisi, birçok sektörümüz eylül sonrası döneme önemli stoklarla yakalandı. Talep bu kadar hızlı şekilde daralırken, stok eritme yoluna gidildi. Ama, bu stoklar bittiği zaman üretim tekrar hızlanacak. Dolayısıyla, onun da etkisi var" diye konuştu.
Şimşek, sadece Türkiye'de değil birçok ülkede sanayi üretiminin yüzde 20'nin üzerinde düştüğünü, hatta bazı ülkelerde bu ramakın yüzde 30'a ulaştığını belirterek, ihracatın da benzer şekilde olduğunu ifade etti. Şimşek, şunları söyledi:
"Dolayısıyla bu sadece Türkiye'ye özgü bir sıkıntı değil. 12 Eylül'den bu yana dünya ekonomisi senkronize bir şekilde, eş zamanlı bir şekilde bir resesyona doğru gidiyor. Birçok ülke, birçok bölge yılın ikinci, üçüncü çeyreğinde resesyona yani ekonomide daralmaya zaten girmişti. Ama bu giderek daha da derinleşen bir süreç. Bunda dış talebin katkısı büyük, mevcut stokları eritme eğilimi büyük. İçeride talepte daralma söz konusu. Bu kriz, Türkiye'ye özgü değil. Türkiye'ye ilişkin kaygılardan kaynaklanmıyor. Ama, maalesef Türkiye de dünya ticaretinde giderek daha yüksek pay alan bir ülke olarak bundan etkileniyor. Bunu da doğal karşılamak lazım. Ama gerek istihdam boyutuyla, gerek üretim boyutuyla bunun etkilerini sınırlamak için de elimizden geleni yapıyoruz. Ülkenin imkanları tabii ki sınırlı, ama o imkanları en iyi şekilde, en etkin şekilde kullanıp özellikle istihdamı korumak için gerekli adımları atıyoruz.''

"KRİZİN REEL SEKTÖRDEN FİNANS SEKTÖRÜNE GERİ DÖNEBİLECEĞİ ENDİŞESİ YAŞANIYOR"

Şimşek, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, 'Avrupa ve ABD'de açıklanan paketlerin bazı konularda yetersiz kaldığı, ABD'den gelen verilere göre ikinci bir kriz kuşağının hazırlıkları içerisinde olunması gerektiği' yönünde açıklamalarını hatırlatan bir gazetecinin, ''İkinci bir kriz dalgası geliyor mu, Türkiye ekonomisi hazır mı ?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:
''Krizin dalga dalga gelmesi olayını biz aylar önce, ağustos ayında falan konuşmuştuk. Konu şu; finans sektörü boyutuyla başlayan bir kriz, şu anda reel sektöre yansımış durumda. Şimdi reel sektörden tabii finans sektörüne geri bir dönüş olabilir mi, olumsuz bir etki olabilir mi kaygıları var. Ama sonuç itibariyle, Türkiye'nin bankacılık sektörü ki finans sektörünün önemli bir kısmını oluşturuyor, son derece bu krize sağlıklı bir yapıda, sağlam bir yapıda yakalandı. Bu şekilde de Türkiye'nin en azından krizin finans yönüyle Türkiye'ye yansımasını sınırlamış durumda.''

"TÜRKİYE, REEL SEKTÖRDE YAŞANAN SIKINTILARI AŞACAK"

Gerek Türkiye'de gerekse dünyada alınan tedbirlerin zamanla olumlu bir etkide bulunacağını ümit ettiğini vurgulayan Şimşek, ''Türkiye gerek reel sektör boyutuyla yaşanan sıkıntıları bence aşacaktır. Olaya o şekilde bakmakta büyük fayda vardır. Türkiye'nin temelleri sağlam olduğu için bu krizden güçlü şekilde çıkacak. Ama, temelleriniz sağlam olabilir, malınızı satmaya çalıştığınız ülkeler o malları almıyorsa tabii ki sizin üretiminize, istihdamınıza olumsuz şekilde yansır. Olaya o şekilde bakmakta fayda var'' şeklinde konuştu. Şimşek, IMF konusunda yeni bir gelişmenin olmadığını, yeni bir gelişme olduğu zaman kamuoyuyla paylaşacağını söylemekle yetindi. (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 10.02.2009 13:35 [1600570]