ÇORUMLU İŞADAMLARINA HİNDİSTAN'A YATIRIM ÇAĞRISI

Resmi büyütmek için tıklayın
Hitit Sanayici ve İşadamları Derneği (Hititsiad)'nin Davetlisi Olarak Çorum'a Gelen Hint-türk İşadamları Derneği Genel Sekreteri Talip Yener, İşadamlarına Hindistan'a Yatırım Yollarını Anlattı.
Hitit Sanayici ve İşadamları Derneği (HİTİTSİAD)'nin davetlisi olarak Çorum'a gelen Hint-Türk İşadamları Derneği Genel Sekreteri Talip Yener, işadamlarına Hindistan'a yatırım yollarını anlattı. HİTİTSİAD binasında düzenlenen Hindistan tanıtım toplantısına dernek üyesi işadamları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çorum Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Hasan Hüseyin Uyar, ülke tanıtım toplantılarıyla işadamlarını dünya pazarları hakkında bilgi sahibi yapmayı hedeflediklerini kaydetti. Türk kültürü ve Türk sevgisinin tüm dünyaya hızla yayıldığını ifade eden Uyar, yurt dışında yaşayan Türklerin misafirpervelik, yardımseverlik, dostluk ve iyilik duyguları ile yabancı insanların takdirini kazandıklarını ifade etti. Müteşebbis Türk işadamlarının ise değişik ülkelere yaptıkları yatırımlar ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirten Uyar, bu amaçla TUSKON ile işadamlarının önemli hedeflere ulaştıklarını anlattı.

Hindistan'ın dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip olduğunu hatırlatan Hint-Türk İşadamları Derneği Genel Sekreteri Talip Yener ise bu ülkeye yatırım yapmayı düşünen işadamı ve sanayicilere destek olmayı amaçladıklarını belirtti. Hindistan'daki ticaret potansiyeli hakkında bilgi veren Yener, Hindistan nüfusunun 1 milyar 270 milyon olduğunu, dünyanın en zengin 10 iş adamı listesinde 3 Hintli bulunduğunu anlattı.
Hindistan - Türkiye ilişkilerine de değinen Talip Yener, ilk Türk heyetinin 1987 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Hindistan'a gittiğini açıkladı. Yener, "Özal o yıllarda Türkiye'de üretilen bir çok üründen birer örnek, Türkiye'de olan ve Hindistan'da olmayan hayvanlardan iki çift ve çok sayıda meyve fidanını yanında götürmüş. Ama Özal'ın ziyaretinin ardından Türk - Hint ilişkileri zayıflamış. Ta ki 2005 yılına kadar. 3 yıl önce Faruk Özak, ardından Ali Babacan ve en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi. Haziran ayında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bekleniyor. 3 yıl önce başlayan bu ilişkiler artarak devam ediyor. Ticaret hacmi de giderek artıyor" dedi.

"YATIRIMCILARA REHBERLİK EDİYORUZ"
Hindistan'da 192 Türk'ün yaşadığını vurgulayan Talip Yener, ayrıca ülkede Türkiye'den gelen 17 işletmecinin bulunduğunu kaydetti. Hindistan'ın, teknoloji olarak Türkiye'nin gerisinde olduğunu ifade eden Yener, yeni yeni yurt dışına açıldıklarını söyledi. Bu ülkede işverenin en büyük kazancının işçi ücretlerinin düşük olmasını gösteren Yener, şunları ifade etti: "İşçiler 250 dolar alıyor, vasıflı mühendisler ise 700 dolar kazanıyor. 19 kişiye kadar sigorta mecbur değil. İşçiliği ucuz bir ülke. Hindistan'a yatırıma gelen işadamlarının ellerinde kendi meslekleri olsun yeter. Uncuyla uncu, ayakkabıcıysa ayakkabı sektörü için yatırıma gelsin. Türk işadamlarımız bizim aracılığımızla Hint işadamları ile irtibata geçebilir veya çalışacakları firmalarla internetten iletişim kurabilirler. Malın ulaşmasında, tercümede ve anlaşmada yardım sağlıyoruz. Hangi firma hakkında bilgi istiyorsanız biz gerekli bilgi ve dökümanları size gönderebiliriz. Hindistan yatırımlara açık bir ülke mutlaka değerlendirilmelidir." (CİHAN)

(Cihan Haber Ajansı) 10.02.2009 12:19 [1600486]