OTOMOTİVDE EYLEM PLANI HAZIR


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Otomotiv Sektörüyle İlgili, Eylem Planının Hazırladıklarını Belirtti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan otomotiv sektörüyle ilgili, eylem planının hazırladıklarını belirtti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, imalat sanayinde Ekim-Kasım dönemindeki yüzde 2'lik istihdam kaybının, aynı dönemdeki genel istihdam kaybının yüzde 29'una-30'una denk geldiğini söyledi. Çağlayan, NTV'de katıldığı bir programda Kasım dönemi istihdam sonuçlarına ilişkin soruları yanıtladı.
>

Çağlayan, bugünkü sıkıntının, son 6 yıllık yüksek ivmenin arkasından küresel ekonomik krizin ortaya çıkardığı bir durum olduğunu anımsatarak, daha önce bu krizin 2009 yılının aşağı yukarı en az 6-7 ayında etkisini hissettireceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Bugün otomotiv sektöründe yüzde 60'a varan daralma olduğunu belirten Çağlayan, “Bu sektördeki her bir 100 liralık satışın 81 lirasının ihracat yapılması, bunun yüzde 90'ının Avrupa pazarlarına olması, Avrupa pazarlarının da içinde bulunduğu durumlar ortaya çıkınca ister istemez bu sektör en başta etkilenen sektör haline geliyor” dedi.
Çağlayan, sektörel kayıtlara bakıldığı zaman Ekim-Kasım döneminde en fazla istihdam kaybının yüzdesel olarak tütün mamulleri imalatında meydana geldiğinde dikkati çekti. Çağlayan, yüzde 0-3 arasında istihdam kaybeden 13 sektöre bakıldığında, bunun ilk 4 sektörünün imalat sanayi olduğu, geriye kalan 9'unun ise tarım, ücretliler sektörü ve evde yapılan bireysel faaliyetler çerçevesindeki istihdam kaybı olarak ortaya çıktığını kaydetti.
İmalat sanayinde Ekim-Kasım dönemindeki istihdam kaybının yüzde 2 olduğunu ifade eden Çağlayan, “ancak Ekim - Kasım döneminde imalat sanayindeki bu yüzde 2'lik istihdam kaybı, aynı dönemdeki genel istihdam kaybının yüzde 29-30'una denk geliyor” dedi.
“TEKSTİL, KONFEKSİYON SEKTÖRÜ EYLEM PLANI BAŞLAYACAK”
Çağlayan, sorunların çözümüne yönelik önlem paketiyle ilgili soruya karşılık, şunları söyledi:
“Ben (her ülkede paket açıklandı, aynı paketleri bizde açıklayalım) şeklinde gelen talepleri çok fazla doğru bulmuyorum. Her ülkenin kendine has özellikleri var. Diğer ülkelerin ilk anda karşı karşıya kalmış olduğu problem finans sektöründe yaşamış olduğu sıkıntılardı. Bizde finans değil, reel sektörü direk etkileyerek başladı.
Şunu çok net ifade edeyim. Biz Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak önce tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründe değişim, dönüşüm, destek eylem planını çalıştık. Yapmış olduğumuz bu eylem planları da kısa, orta ve uzun vadeli. Yani sadece bugünü kurtarmaya değil, yarını, ondan sonraki yarını da kurtarabilecek, düzenleyecek bir eylem planı. Bugün bunların bir çoğu için kanuni düzenlemeler yapıyoruz. Nitekim yarın sabah TBMM'de görüşülecek olan torba kanunla beraber tekstil ve konfeksiyon sektöründeki eylemler harekete geçirilmeye başlanacak.”
OTOMOTİV SEKTÖRÜ
Otomotiv sektörüyle ilgili eylem planını bakanlık olarak konunun taraflarıyla beraber hazırladıklarını bildiren Çağlayan, şöyle devam etti:
“Konunu taraflarıyla bir araya geldik. Diğer taraftan Hazine, Maliye ve diğer kurumlar ilgili, gerekli toplantıyı yaptılar. Şu anda bizim paketimiz hazır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak yapmış olduğumuz çalışmamız hazır.
Ancak otomotiv sektöründe yapılacak olanları ya yapacaksınız ya yapmayacaksınız. Öbür türlü, 'yapacağım' diyerek, beklentiye soktuğunuz zaman ister istemez sektörde daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalınıyor. Belki bugüne kadarki sessizlik belki de ondan oldu.” Çağlayan, bugün gerçekleştirilecek Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında, özellikle otomotiv sektörüyle ilgili ne yapılıp, yapılmayacağının netleştirilip, bir açıklama yapılmasını teklif edeceğini bildirdi. “Kısa çalışma ödeneğine” ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Çağlayan, konuyla ilgili görüşmelerin başladığını belirterek, “Bu istihdamın korunması, insanların işini kaybetmemesi noktasında çok önemli bir ivme kazandıracak. Kısa çalışma ödeneğine yapacağımız düzenlemeyle süreyi 3 aydan 6 aya çıkarıyoruz ve ödemeleri de yüzde 50 oranında artırıyoruz. Bu ciddi manada yapılan bir çalışma” diye konuştu.

cihan