CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL'ÜN RUSYA ZİYARETİ YENİ İŞBİRLİĞİ İMKANLARINA KAPI ARALADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Rusya Ziyareti Yeni İşbirliği İmkanlarına da Kapı Araladı. Türk Şirketleri, Tataristan'ın Nijniy Kamsk Şehrinde İnşa Edilecek ve Kısmen Yenilenecek Yaklaşık 7 Milyar Euro Tutarlı Petro-kimya Tesisi ve Petrol Rafinerisi Projesine Talip Oldu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Rusya ziyareti yeni işbirliği imkanlarına da kapı araladı. Türk şirketleri, Tataristan'ın Nijniy Kamsk şehrinde inşa edilecek ve kısmen yenilenecek yaklaşık 7 milyar euro tutarlı petro-kimya tesisi ve petrol rafinerisi projesine talip oldu. Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Cem Kozlu, söz konusu iş için Tekfen İnşaat -Summa İnşaat -Teknokon Mühendislik firmalarnın ortak girişimde bulunduğunu açıkladı.

Türk-Rus İş Konseyi Başkanı Cem Kozlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Rusya ziyaretinin iki ülke arasında işbirliği anlamında vizyon geliştirilmesine ve hedef büyütülmesine imkân sağladığını söyledi. Türkiye'den 100'ü aşkın işadamının katıldığı ziyarette, Moskova'nın ötesinde Rusya'nın diğer bölgelerindeki yatırım fırsatlarına dikkat çekildiğini aktaran Kozlu, Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası ile yapılan görüşmede mevcut işbirliğinin çeşitlendirilmesi konusunun masaya yatırıldığını kaydetti.
Kozlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iş adamları ile gerçekleştirdiği Rusya ziyaretini değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, Rusya ziyaretinde yapılan somut anlaşmalar hakkında da bilgi verdi.Türk Global Teknik A.Ş ile Kazan Helikopter Fabrikası arasında 16 orman yangın söndürme helikopterinin satın alma opsiyonuyla kiralanması, 5 yıl boyunca bakım ve onarımının yapılması hususlarını kapsayan toplam 60 milyon dolar tutarındaki proje için işbirliğinin başlatıldığını aktardı. Kozlu, ayrıca Kastamonu Entegre A.Ş'nin Tataristan'ın Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi'nde MDF imalatı yapacak 100 milyon dolarlık bir fabrikanın inşası için iyi niyet anlaşması imzaladığını, Bersey firmasının da ziyaret sırasında Tataristan'a 8 milyon dolar tutarında sinai kazan satışı ile ilgili bir sözleşme imzaladığını söyledi.
Tekfen İnşaat -Summa İnşaat -Teknokon Mühendislik firmalarıın ortaklığının Tataristan'ın Nijniy Kamsk şehrinde inşa edilecek ve kısmen yenilenecek yaklaşık 7 milyar euro tutarlı petro-kimya tesisi ve petrol rafinerisi projesinde yer alabilmek için gerekli girişimlerde bulunduğunu aktaran Kozlu, ziyaretin olumlu etkilerinin önümüzdeki günlerde daha iyi görüleceğini ifade etti.
Seyehatin birçok açıdan ilkleri barındırdığını ifade eden Kozlu, uzun yıllardır birçok ticaret heyetinde bulunduğunu ifade ederek, hazırlıkları en çok sistemli ve ayrıntılı yapılan ziyaret olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, seyehat öncesi kendilerinden brifing aldığığını anlatan Kozlu, sadece Türk tarafının talep ve sorunlarının değil, karşı tarafın Türkiye'den beklentilerini de Gül'e sunduklarını kaydetti.
Kozlu, görüşmelerde Türk şirketlerin Rus gümrüklerinde yaşadığı sorunun da gündeme geldiğini, yaşanan gecikmelerin giderilmesi için ortak bir karara varıldığını söyledi. Kozlu, "İki tarafın da bu sorun konusundaki tutumlarını gözden geçirmeleri ve sorunun çözümüne ilişkin her iki ülkenin iş dünyasını teksil eden kuruluşların biraraya gelerek, 'Gümrük Ç alışma Grubu' oluşturulması ve en kısa zamanda çalışmaya başlaması hususunda mütabakata varıldı." diye konuştu.
(CİHAN)