İKİ MAĞAZALI ŞİRKETE ORTAK OLDU, CİROYU 100 MİLYON EURO'YA TAŞIDI


Kuşam Tekstil'e Profesyonel Ortak Giren Oktay Özdemir, Kalite Sistemi Geliştirdi, Verimlilik Birimi ve Çalışanlar İçin 'Benim Ailem' Departmanı Kurdu.yurtdışında Zincir Mağazalarla Tabela İndirten Anlaşmalar Yaptı. Engelli Çocuklara Özel Koleksiyon Üretti. 3.5 Yıl Önce 2 Mağazası Olan Wenice, Bugün 378 Mağaza ve 100 Milyon Euro Ciroya Ulaştı.
Kuşam Tekstil’e profesyonel ortak giren Oktay Özdemir, kalite sistemi geliştirdi, verimlilik birimi ve çalışanlar için ’Benim Ailem’ departmanı kurdu.Yurtdışında zincir mağazalarla tabela indirten anlaşmalar yaptı. Engelli çocuklara özel koleksiyon üretti. 3.5 yıl önce 2 mağazası olan Wenice, bugün 378 mağaza ve 100 milyon Euro ciroya ulaştı. DENİZLİ Buldanlı Oktay Özdemir, dünyanın dördüncü büyük tekstil ve hazır giyim üreticisi Türkiye’de, sadece 3.5 yılda, "Bu sektör bitti" diyenlere nispet başarı öyküsüne imza attı. Çocuk giyiminde Wenice markasıyla faaliyet gösteren Kuşam Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret Ltd.’de, üründe inovasyondan, Türklere özgü yeni kalite sistemine, yurt dışında zincir mağazalarla tabela indirten özel anlaşmalara kadar çok sayıda yeniliğe imza atan ve 3.5 yıl önce 2 mağazalı Wenice’yi 47 ülkede 378 mağazalı, 100 milyon Euro cirolu bir deve dönüştüren Özdemir, kriz günlerinin en çarpıcı projesi olan Merter, Osmanbey, Laleli’nin (MOL) de İcra Kurulu Başkanı. Özdemir şöyle başlıyor anlatmaya:


Hem bilimsel, hem uygulamalı
"Ben Denizli Buldanlıyım. Endüstri mühendisiyim. Wenice 4 ortaklı bir şirket olan Kuşam Tekstil ve Konfeksiyon Tic. Ltd. Şti’nin markası. Ortaklar, Nazif ve Fuat Zafer, İdris Akdoğan ve ben. İdris Bey yönetim kurulu başkanımız, ben icra kurulu başkanıyım. 3.5 yıl önce dışardan profesyonel olarak geldim, belli hedefleri başarınca ortak olduk. Gelmeden önce Türk insanının çalışma hayatı üzerine bilimsel çalışmalar yaptım. Son işim de Hollanda’da çok iyi bir tekstil markasının üst yöneticiliğiydi."
Kurucu ortakların vizyonu
Oktay Özdemir, 3.5 yıl önce Wenice’nin 2 mağazası bulunduğunu ve Kuşam Tekstil’in de Laleli piyasasına üretim yapan bir şirket olduğunu belirtiyor. Özdemir, şöyle konuşuyor. "Hollanda’daki işin ardından Türkiye’de tekstilde ’sistem mekanizması’ ne olmalı sorusunun cevabını bulmuş biri olarak hedefim bir Türk markasını alıp iyi bir noktaya götürmekti. Bir danışmanlık firması beni Wenice ile tanıştırdı. Wenice ayda 200-220 bin adet ürün yapan iyi bir şirketti. Ortaklarında da çok gelişmiş vizyonları vardı. Yine de o süreç aynen devam etseydi bir süre sonra dönmeyebilirdi. 2005’te Çin’e karşı kotaların kalkışı, içerde düşük kur politikası v.s. Birlikte hedefler koyduk ve bunlar yakalanırsa ’ortaklık oluruz’ dedik."
Her müşteri akıllı toptancı
Özdemir, şöyle devam ediyor: "Laleli’de poşetçiye bile eğitim verdik. Her müşteriyi akıllı toptana çevirdik sonra da onların ülkelerinde ortak mekanizmalar kurduk. Tek dağıtım sistemine geçtik. Yurt dışında zarar eden mağaza gruplarını, markaları bulduk. 30-40-50 mağazalı markalarla oturduk ve mağazalarını Wenice’ye çevirdik. 47 ülkede 378 mağaza 2008’de 100 milyon Euro ciroya ulaştık. 1100 çalışanımız var. 3.5 yıl önce 69du, mağaza sayımız ise 2’ydi."
Yüzde 38 maliyet kirliliği var
WENİCE için İSO 9000 kalite sistemine alternatif geliştirip uyguladıkları Türk Quality System’in, başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen Oktay Özdemir, şöyle konuşuyor: "Türk insanının ergonomik değerlerini ortaya çıkardık ki bu verimlilik için çok kritik bir konudur. Maliyet kirliliği diye bir kavramla yüzleştik. Bu, Türk tekstilinde toplamda üretime yüzde 38’lik bir maliyet yüklüyor. Bir fason takipçisinin bozulma süresi sadece üç aydır. İkinci kalite oranı yüzde 6.5. Yıl sonu stoklarda kullanılmaz kumaş oranı yüzde 18. Aksesuar kalma oranı yüzde 23. Çalışan dönüşüm hızı ortalama 6 aydan kısa. Sektör bunları dikkate almak yerine SGK, vergi, enerji maliyetine takmış durumda. Türkiye üretim sorunlu yer değil, sorunun ortaya çıktığı son yer. O nedenle sistem sıkıntısını çözmek yeterli."
Engelli çocuklara koleksiyon
Wenice Kids özel (engelli) çocuklar için kolay giyim koleksiyonu hazırladı. Gelirin bir bölümü ise Böbrek Vakfı’na bağışlanacak.
Koleksiyon 5 kişilik bir uzman doktor kurulunun çalışmaları ve engelli çocuğu olan 150 çiftle görüşmeler sonucu oluşturuldu.
Yaka ve ön kısmı çıtçıtlı gömlekler, arkadan açılabilen bluzlar, yürüyemeyen, anne kucağında taşınan çocuklar için tutacak yerleri olan giysiler üretildi.
Ayağını hareket ettiremeyen çocuklar için boydan boya fermuarlı pantolonlar, yanlardan tamamen açılabilen cırt cırtlı gömlekler var.
Renk noktasında hassas olan çocuklar için renk hassasiyetli ürünler üretiliyor. Bu ürünler de modaya uygun ve rahat giyilip çıkarılabilir. Isısı ayarlanabilir mont, çocuk kaybolmalarına karşı ürüne monte edilen özel bant ve gaz çıkartma etkisi olan bebek tulumları da üretiliyor. Tekerlekli sandalyeye mahkum çocuğun ellerini rahatlıkla cebine sokup çırabileceği cepleri olan pantolonlar dikkat çekiyor.
haberler.com